Sněhové sochy na Pustevnách

Každoročně se na Pustevnách koná mezinárodní sochařské sympozium Sněhové království. I letos jsme ho navštívivli.

Poučeni z minulých let jsme se tam nehnali v sobotu a neděli. Stát kolonu 5 km před parkovištěm opravdu nemusíme. A tak to řešíme po svém. Ve středu 16. ledna 2013 vyrážíme před osmou ráno směr Pustevny.

V Ostravě je mlha - či smog - kdo ví, a tak doufáme, že nahoře bude lépe. Ale ouha. Čím blíže jsme Frenštátu, tím hustší a tmavší mlha je. Ideály nám úplně rozmetá až slečna na parkovišti: "Nahoře je mlíko jako tady..." říká a vybírá od nás 60 Kč. Rychlým krokem - pro zahřátí - dojdeme až k lanovce. Ta jede až v devět, a tak si v klidu kupujeme obousměrnou jízdu (110,- Kč) a chvíli čekáme. Pak se ozve zatroubení a dvousedačka se rozjíždí.

Nahoře je mlíko, ale takové jiné - bělejší a veselejší. Vyrážíme nejprve kolem Libušína a Maměnky dolů, k chatě Tanečnica. Tady byly sochy minule. Ale ouha, sochy nikde - jen válec udusaného sněhu. A tak otočka a jdeme směr Radhošť. Tady to je!

snehove-sochy-pustevny_opily-valach.jpg

První sochu uvidíme u veřejného WC. Asi nepatří k výstavě, ale je boží. Valachovi pod párou je sníh putna, dyť je jak peřina!!! Leží ve stínu pod stromy a dle úsměvu na tváři je šťastný!

prodej-frgalu-pustevny.jpg

Hned za valachem stojí nádherný vůz určený k prodeji valašských frgálů. To byl asi obsluhující - šel si dát do nosa a na prodej kašle!!!

Konečně dorážíme k sochám - či spíše ke stanu, kde jsou ledové sochy schované. Už z dálky vidíme cedulku se vstupným. 39,- Kč. Raději popocházíme dál a v hlavě se mi honí myšlenky - platit vstupné? Komu? Je mi jasné, že výroba ledových bloků něco stojí, stan něco stojí, obsluha, energie.... Kdo to vlastně celé investuje? Vrací se alespoň vybrané peníze těm co to zaplatili, nebo si někdo jen mastí kapsu?

pustevny-janka-v-altanku.jpg

S hlavou plnou otázek přicházíme ke sněhovým sochám. Jsou jen tři - gorila, valašský muzikant a šašek a královna... Udělám jen pár fotek a raději pokračujeme v chůzi. Kolem je mlíko, že skoro nevidíme na cestu. Vyškrábeme se k altánku a koukáme do dáli. "Tak před námi se otvírá údolíčko s Jurkovičovými stavbami, vpravo pak vidíte Kněhyni, Čertův mlýn, v dálce pak Fatru a Západné Tatry..." Prdlačky, mlíko, mlíko, mlíko... Jana ale nedá -
"Taťkóó, vyfoť panorama!" No co bych pro ni neudělal!

vyhled-na-tatry-panorama.jpg

Ještě se nám nechce nazpět a tak pokračujeme k soše Radegasta. Dáme si tam teplý čaj z termosky (budka má zavřeno), uděláme dokumentaci a vracíme se na Pustevny.

socha-radegast-a-ja.jpg

Když míjíme velký stan se sochami, rozhodujeme se přeci jen zaplatit a podívat se na ty veledíla. U vchodu ale zjišťujeme nemilou novinku. 39,- Kč je vstup po děti. My máme platit 60,-. Tak nic. To si raději dám něco dobrého v Libušíně. Třeba zelnici! A tak to také proběhlo. Oběd v krásném starém interiéru a pak hup na lanovku dolů. Dole je zase mlha, že na krok nevidíme. Opatrně míříme domů. Čeká nás spousta práce. Stejně to ale bylo nádherné dopoledne!!!


Pustevny

Vytisknout stránku Vytisknout stránku17. 1. 2013, 17:09, zobrazeno 4353x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení