Loni při návštěve Strážovských vrchů pozorujeme dominantu tohoto pohoří, která mu dala jméno - vrchol Strážov. Slibujeme si, že ho zdoláme příště. A to je dnes!

Vyrážíme s Marcelkou a Lumírem opačnou cestou než loni. Ze severu. Našim cílem je malovaná vesnička Čičmany. Tady už jsme také jednou byli - připadá nám to nedávno, ale psal se rok 2011. To jsme tenkrát ve stejném ročním období zdolali vrcholek Kľaku

strazov-2019-029.jpg

Projíždíme Čičmany a parkujeme až u opuštěného statku vedle kapličky. Auto schováváme za původní vážnici a vydáváme se do kopečka. Počasí nám přeje - svítí sluníčko a je příjemná teplota - tak akorát, abychom se moc nepotili.

strazov-2019-007.jpg

Brodíme se listím a funíme do kopce. Už podle mapy víme, že tady nás mimo stoupání nic jiného nečeká. A stoupáme čím dál prudčeji. Ke konci si už musím vzít pořádný klacek a podpírat se s ním, protože vrstva listí je vysoká a nohy v ní neuvěřitelně kloužou. Stoupání má určitě více než 45°. Celý propocený se doškrábu na Rozcestí pod Strážovem. Tady se situace razantně mění. Vstupujeme do mraků a do ledového vichru. Okamžitě na sebe navlékáme vše, co máme. Druhé, co se mění je povrch. Stále tu je hromada krásně barevného bukového istí, ale je mokré - stejně jako vrstva kamenů pod ním. Nohy kloužou, jako bychom šli po ledu. Musíme dávat pozor na každý krok.

strazov-2019-017.jpg

Čeká nás další prudké stoupání až na Louku pod Strážovem. Doposud jsme stoupali vzhůru sami a nepotkali ani živáčka. To se také mění. Když vstupujeme na louku, vidíme jak na ni z druhé strany vstupují další turisté. Říkáme si, že chvíli počkáme, aby nás předešli. Fotíme zatím křehké podzimní ocůny.

strazov-2019-013.jpg

Naše přání se ale splnit nemají. Nejen my máme dnes potřebu zdolat vrchol Strážova. Na louku přichází hromada lidí - to snad přijel autobus???

strazov-2019-015.jpg

To se domluvili místní chataři a všichni společně vyrazili nad své chatičky. Jsou veselí a hned nám nalévají vrcholovku. Poprvé piju pálenku z řepy! Navzájem si upřesňujeme odkud jsme - mnozí z ních jsou až od Košic a na chalupy dojíždějí až sem - do Strážovských vrchů. Mají to sem přes 300 kilometrů! Jsou to ale velice milí a veselí lidé. Korunu tomu dává jejich kolega, který se rozběhne, aby byl na louce dříve než druzí a při výšvihu mu z úst vypadne zubní portéza. Hned potom dostane desinfekci a zase je vše v nejlepším pořádku - jen on neustále opakuje: "Taká hanba" :)

strazov-2019-025.jpg

Na samotný vrchol je to už jen kousek. Těžké šedé mraky ale brání výhledu. Sedáme si pod kříž a čekáme, jestli se alespoň na chvíli otevřou výhledy - pro ně jsme tady jeli! Nakonec máme alespoň trochu štěstí... Vrchol je plný turistů se psy. Hodně lidí, hodně hluku...

Pak začne obávanější cesta - sestup dolů. Bereme si opět klacky, co by opory a opatrně sestupujeme po mokrém listí dolů stejnou cestou, jakou jsme šli nahoru. Na Rozcestí pod Strážovem meditujeme, kudy dolů. Prudce v listí, nebo snad méně prudkou, za to o kus delší cestou? Nakonec se vydáváme za Jankou přímo dolů. Tady je už naštěstí listí suché a kameny pod nohama nekloužou. Ani se nenadáme a jsme nazpět u auta. Dole je o poznání tepleji, chvílemi vykoukne i sluníčko. Popojedeme do Čičman, kde hned na začátku vesnice parkujeme. 

strazov-2019-033.jpg

Zase máme štěstí! Přichomýtáme se ke srazu majitelů vozů Saab, jejich naleštění miláčkové dělají podél cesty plot... Projdeme celou kolonu a kocháme se atypickými vozy. Pak sedáme do restaurace na pozdní oběd. Po jídle ještě s Jankou jdeme odlovit jednu kešku, kterou stejně nenalézáme, ale alespoň se kocháme krásně malovanými domečky.

strazov-2019-041.jpg

Tak a je to za námi - další z velkých vrcholů Strážovských Vrchů je zdolán. Sice bez velkých výhledů, za to s pořádným zážitkem.

Již zdolané vrcholy:

- Kľak/(nepatří do Strážovských vrchů)

- Vapeč

- Rohatá skála

- Sulov

CHKO Strážovské vrchy je chráněné území o rozloze 309 km2 založené v roce 1989 za účelem ochrany přírody Strážovských a Súľovských vrchů. Území je vzácné především z geologického hlediska. Subtatranské příkrovy ve Strážovských vrchách podmiňují výskyt skalních výchozů zejména vápence a dolomitu. V Súľovských skalách najdeme spíše bazálné slepence.

 


Strážov 2019

Vytisknout stránku Vytisknout stránku19. 10. 2019, 09:06, zobrazeno 1139x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení