Vodopády satiny

V sobotu 26. února jsme se dohodli s Ferdou na krátkém fotovýletu k vodopádům Satiny. Počasí je ponuré, zamračené, smog dusí celé ostravsko. Satina sice není ve výšce, kde už smog nedosáhne, ale doufáme v lepší chvíle...

Parkujeme u Rajské boudy a jsme překvapeni plným parkovištěm. Na něm je pak registrace podivných nadšenců, oblečených v čepicích, rukavicích a harapeskách. Pobíhají kolem jako roje zuřivých sršňů - neustále jim musíme uhýbat, neb se pohybují v poklusu a chvíli nepostojí. Jsou to běžci, kteří se pravděpodobně pokoušejí zdolat nedaleký vrchol Lysé hory. Necháváme je běžet a zastavujeme se u prvních vodopádků. Ferda odvážně - po ledu vydávajícím prazvláštní zvuky překročí Satinu na druhý břeh a sejde pod splav. Nedá mi to a se strachem přejdu za ním. Led to ustál...

 _dsc0017.jpg

voda.jpg

Po chvíli ho vystřídám na jeho místě a začínám si hrát. Ferda s Jankou už se nudí a tak pokračují výše. Po pár minutách je následuji. Led puká čím dál více, začíná to být velké riziko pokoušet jeho sílu. Na domluveném místě mé spolucestující nevidím, na volání nikdo neodpovídá a tak se vydávám k vodopádům. Když vyfuním až k můstku nad "propastí", zvoní telefon. Janka se po mě shání a ať prý jdu za nima dolů. No ani náhodou!! Raději sestupuji dolů k Satině. Předemnou už tu dlouho nikdo nešel, vidím jen stopy vysoké, které to také pěkně klouzalo. Za odměnu za dobrodružný sestup se mi objeví nádherný ledový květ, pod nímž protékají vody Satiny

vodopad.jpg

Ale i tady se už pomalu o slovo hlásí jaro. Z pod sněhu vykukuje něco zeleného. Je to asi pupen devětsilu se sněhovou čepičkou. Aby mu nebyla zima...

devetsil.jpg

Po chvíli mne dochézí Ferda i s Jankou a společně pokračujeme k hlavnímu vodopádu.

_dsc0045.jpg

Za stromy se už rýsuje skála nad vodopádem...

satina.jpg

Led dělá kolem vody nádherné krajky.

_dsc0053.jpg

Chvíli fotíme a pak se Ferda rozhodne jít nad vodopád. Všechno dost klouže, a tak si nasazujeme alespoň nesmeky. Nerad bych skončil rozlámany v ledové vodě.

_dsc0063.jpg

Ferda odvážně sestupuje po kamenech dolů a fotí ledopád, který se vytvořil na přítoku od Korýtka. Chvíli na něho čekáme a pak společně vystoupáme nahoru. Ferda pro jistotu dvakrát, neboť dole se mu sesmek nesmek :o)

_dsc0133.jpg

Ledopád U Korýtka...

pod-bezrucem.jpg

Ferda v první chvíli stávkuje, že k Veličkům nejde, že má dost. A tak měníme směr a pomalu přicházíme k mostu nad Satinou - směrem k chatě Bezruč. Tam se znovu zastavujeme a fotíme nádherně zmrzlý splav.

_dsc0094.jpg

Voda vytéká zespoda ledového příkrovu, který vypadá, jako by si ji chtěl žárlivě střežit. Nedám, moje je...

ferda.jpg

Pak se kousek vrátíme a míříme po sjezdovce směrem k Veličkům. Až v tu chvíli si uvědomujeme, kolik je hodin. Proto se zastavujeme na krátkou přestávku na svačinku.

_dsc0109.jpg

Pan učitel se šklebí. Nevím jestli to je na mě, nebo do sluníčka...

_dsc0105.jpg

Sluníčko nádherně hřeje. Chvílemi se v trhájícím se oparu objeví vrcholek Lysé. My ale dnes nemíníme trhat rekordy v běhu na Lysou a raději míříme na teplou polévku.

_dsc0120.jpg

Jak vidíte, sluníčko nádherně svítí. Nás žene dopředu chuť na jídlo. Před Jankou a Ferdou se už rýsuje domek Veličkových. Vevniř je poloprázdno, v pohodě si sedáme a objednáváme jídlo a tekutiny. Příjemné posezení nám kazí nově příchozí, kteří mají asi doma sluhy, nebo dlouhý ocas - během jídla asi pětkrát vstávám a musím za nimi zavírat. Z venku přeci jen táhne chlad.

_dsc0130.jpg

Po jídle už jen seběhneme dolů (v místech kde jsme prvně fotili a překračovali Satinu po ledě, už je jen tekoucí voda), naložíme se do autíčka a spokojeni se vydáváme domů. Parkoviště je totálně přeplněné, kolem cesty až do Malenovic parkuje jedno auto za druhým. Ferda si vzpomíná ná naši cestu za sněhovými sochami na Pustevnách před pár lety, kdy byla cesta takto okupována až k rondlu v Trojanovicích. Tenkrát jsme to vzdali a jeli jinam.

_dsc0132.jpg

Výlet se vyvedl a mi se podařilo udělat pár foteček pro Ferdovu povídku "Rampouch a list", kterou si můžete přečíst ZDE.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku11. 3. 2011, 14:09, zobrazeno 8712x, dnes 2x
5.0 2Hodnocení