Vsácká Tanečnice

Nebojte, nejdeme na žádný folklór, ani tajně netančíme při měsíčku - to jen se Stáňaty vyrážíme kousek za Rožnov pod Radhoštěm na kopeček se jménem Vsácká Tanečnice.

Je konec října (23. 10. 2016) a my využíváme asi jeden z posledních dnů přinášejících nádherné počasí. V neděli ráno jedeme do Bordovic, kde naložíme Marc a Lum a společně míříme směr Rožnov. Kousek za ním nás Luma navádí na uzoučkou asfaltku, kde se nevyhnou dvě auta. Přijíždíme až k Hospodě na Dílech, na místo zvané Na Hážovských dílech. Tady parkujeme a jak už je naším zvykem, jdeme si sednout na jedno "orosené".

mapa-celek.jpg

Čeká nás cesta po modré značce, s převýšením něco málo nad 300 m a v délce asi 13 km.

mapa-detail.jpg

dsc04162.jpg

Je nádherně - po modré obloze plují bílé mráčky, z lehka pofukuje. To využívají prcci v doprovodu rodičů a pouští draky - ideální počasí.

dsc04165.jpg

To je pohled nazpět k hospůdce - idylka...

dsc04170.jpg

V dálce zahlédneme Velký Javorník s rozhlednou.

dsc04177.jpg

dsc04179.jpg

No a pak se stane něco, co předurčí další ráz naší cesty - Marcelka najde hříbek! Do zbytku skupiny jako když střelí...

dsc04180.jpg

A je vymalováno. Plánovaných 13 km se určitě protáhne a čas cesty bude určitě o kus delší... No alespoň si nasbíráme něco na pondělní oběd.

dsc04193.jpg

Ve čtvrtině cesty si sedáme na louku a kocháme se nádherným výhledem. Vidíme Radhošť, hřeben k Pustevnám, vrchol Kněhyně... Sluníčko hřeje a nám se nechce zvedat.

dsc04204.jpg

Nakonec přeci jen vstaneme a pokračujeme k našemu cíli. Najdeme kříž s lavičkami a výhledem do kraje. Ani se neposadíme a mizíme v lese podél cesty. Co kdyby tady rostly?
No nakonec najdeme asi 10 houbiček - akorát tak pod maso...

dsc04211.jpg

Toto je cíl naší cesty - památník Vsácká Tanečnice ve výšce rovných 900 m. n. m.
Podíváme se na mapy, Janka rozdělí vrcholovou prémii a obracíme se nazpět. Na hřebeni více pofukuje, nasazujeme si kapuce a šátky - naštěstí cesta nazpět je vždy rychlejší než cesta tam.

dsc04218.jpg

Nakonec skončíme opět v hospůdce u polívky a piva. Ideální závěr cesty. My si ho ale ještě prodloužíme. Cestou domů zastavíme v Bordovicích, kde si dáme kávičku a buchtu.
No, musím uznat, že po včerejším stěhování byla dnešní cesta balzám. Je ale také pravda, že večer po návratu domů toho máme opravdu dost...
Postel a spát!

Vytisknout stránku Vytisknout stránku26. 10. 2016, 20:23, zobrazeno 2418x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení