Janka těmto nádherným orchideím s láskou říká papučky. Vyrážíme na Jižní Moravu a Janka pro mne chystá překvapení - zastavíme se je vyfotit!

Jdeme tak říkajíc na jisto - tedy ne, že by byla jistota, že tyto nádherné kytky potkáme, ale Janka ví, kde je vysoká pravděpodobnost nálezu. Už pár dnů před tím zjišťuje, zda již kvetou. Při tom najde i zprávy o tom, že v některých místech je místo papuček jen díra v zemi...

_dsc0012.jpg

Kvetou! Pravda, nacházíme pouze jeden velký kopec a pak pouze samostatné dva květy, ale jsme nadšení, že je můžeme vidět v přírodě. 

_dsc0046.jpg

Přemýšlím, co bych udělal s člověkem, kterého bych potkal vedle takového trsu s rýčem. Prvně mne napadne, že bych o něj ten rýč zlomil... Zatím potkáváme jen fotografy a nadšence orchideáře, přijíždějící za touto nádhernou rostlinou z druhé strany republiky. Bez rýče!

_dsc0062.jpg

Podstatně více potkáváme vstavačů trojzubých - jsou také kriticky ohrožené, hlavně díky stylu obhospodařování půdy, úbytkem opylovačů (chemizace krajiny) a samozřejmě vandaly. 

Jsme šťastní, že můžeme tyto krasavce potkat na živo...

P.S.
Střevíčníky potřebují ke svému růstu specifické symbiotické houby. Je tedy víc než pravděpodobné, že pokud ji vyryjete v přírodě a přesadíte na zahrádku, určitě vám neporoste!!!! Nechte ji růst v přírodě!


Vstavače

Vytisknout stránku Vytisknout stránku8. 5. 2019, 18:37, zobrazeno 2129x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení