Je sobota a nám se nechce lelkovat doma - chvíli před polednem se zvedáme a vyrážíme na odlov zbytku labek v okolí Landeku. Už jsme tady před nějakou dobou byli, ale bylo tak šílené bláto, že jsme to vzdali.

Parkujeme na centrálním parkovišti u muzea a první cestou to kolem těžních strojů a mašinek vezmeme k mamutovi.

img_1818.jpg

Pračlověk ho zahlédl v poslední chvíli a sotva stačil vyskočit ze židle...

Necháme ho jeho osudu a stoupáme na hřeben Landeku. Tentokrát tu bláto není a my můžeme v klidu hledat nejen labky, ale i nějaké kešky, které se tu od naší poslední návštěvy objevily.

vyletni-restaurace.jpg

Jedna krásná vzpomíná na zdejší zapomenutou - a již neexistující - výletní kavárnu.

Ač je to dnes k nevíře, opravdu tady stávala výletní restaurace - cíl mnoha ostravanů s krásným výhledem na průmyslové město a vrcholky Beskyd v pozadí. Podívejte se na staré fotky - asi tady muselo být krásně:

landek-vyhlidka.jpg

landek-rerstaurace.jpg

Foto z roku 1911. A dnešní výhled:

z-rozhledny-landek.jpg

Je díky kešce od Ředitelky víme, že zde nějaká budova stála. Zbourali ji v asi v roce 1985. Přitom místo, kde stávala bylo hranicí mezi Rakouskem a Německem. Až v roce 1920 byl kopec včetně Hlučínska připojen k nové Republice. Teď pod vrcholem Landeku stojí jen dřevěná rozhledna:

rozhledna-landek.jpg

img_1833.jpg

My se od rozhledny vydáváme směr Koblov. Cestou potkáváme starý pozorovací bunkr, ze kterého již není nic vidět. Dojdeme až dolů k řece a pak se podél ní vracíme nazpět na Landek.

tunel.jpg

veverka.jpg

Po návratu do areálu Landeku, těsně před sladkovodními akvárii vidíme malou budovu se skleněnou čelní stěnou a v ní dvě pobíhající veverky. Prvně nám to přijde nevhodné je držet takto v zajetí a ptáme se na to i pána, který je přišel nakrmit. Ten nám vysvětluje, že tyto veverušky jsou z domácího odchovu - snaží se je rozmnožit a vrátit do přírody.

veverusky.jpg

My se vracíme k autu, a protože se nám ještě nechce domů, popojíždíme kousek dál - do Petřkovic. Parkujeme kousek od centra a jdeme se podívat na vyhlídku, která tady vznikla z torza bývalého železničního mostu:

rozhledna-petrkovice-a-janka.jpg

Z protějšího konce mostu je udělaná horolezecká stěna.

rozhledna-petrkovice.jpg

Odlovíme místní kešku a míříme domů - za chvíli začíná pršet...

Vytisknout stránku Vytisknout stránku18. 9. 2021, 15:57, zobrazeno 521x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení