V říjnu bylo nádherné počasí, které nás vytáhlo celkem sedm krát za keškami. Tady jsou zápisky jednotlivých akcí:

1. 10. 2022 - Městské a příměstské kešky ve Frýdku - Místku

Je sobota ráno a my hledáme místo, kam se vydat na procházku za keškami. Chvíli hledáme v mapách a nakonec se rozhodujeme udělat si procházku v centru Místku a odlovit kešky okolo náměstí.

Parkujeme hned vedle náměstí a vydáváme se na procházku - prvně odbočujeme dále od náměstí a obloukem jej obcházíme s tím, že ho odlovíme až nakonec - po krátké procházce. Kolem poledne dojdeme až k řece a jejím překonáním se dostáváme do Frýdku. V obchodním centru si koupíme v Los Capolitos oběd, který sníme na lavičkách u řeky.

bavale-zoo.jpg

Krásné grafiti v místech, kde kdysi bývalo ZOO

Pak se naše cesta zkomplikuje - Janka nalézá další a další kešky, které nás vedou jen dál od centra, které jsme si původně chtěli odlovit. Vždy zazní: "Jé dívej, tady je další - a má tři stage - je to jen kousek - kolem řeky..." A tak se naše cesta prodlužuje a prodlužuje. Ale co, počasí je přívětivé, neprší, cestou potkáme jak spoustu zajímavých míst, tak i občerstvovací stanice...
Například mne v parku napadne divá šelma, najdeme kešky k nakousnutí, potkáme kavárničku v krásně opraveném vagónu a nakonec dojdeme až k soutoku Ostravice a Morávky - kousek od něj najdeme i obrovského vorvaně. No řekněte, není to paráda???

Velryba na Ostravici Velryba na Ostravici II Soutok Ostravice a Morávky Nebezpečná zvířata v parku Kešky k nakousnutí Kavárnička ve vagónu Kavárnička ve vagónu II

vzpominkova.jpg

Potkáme budovu, kterou jsem už 37 let nenavštívil a má v mých vzpomínkách pevné místo. Do této budovy jsem 6 měsíců dojížděl z Havířova za prací. Byla to krásná doba a zažil jsem tady hromadu věcí, které už nikdy nezažiju. Tvrdou práci, zajímavé lidi a nové zkušenosti.

ostravice.jpg

Ostravice

Nakonec se velkou oklikou vracíme do centra Místku. Cestou si Janka dopisuje se stejně postiženou geokačerkou, která jde kousek za námi a neumí najít keš, kterou jsme před pár minutami našli my. Nakonec se domluvíme, sejdeme se v kavárničce u Ještěra a pěkně si pokecáme. I k tomu odlovu kešek na náměsti dojde. To už je ale pozdní odpoledne, máme v nohách kolem dvanácti kilometrů a k zalogovíní hromadu ulovených keší.

2. 10. 2022 - S Lumou v Jistebníku

O den později - v neděli - jdeme na krátkou keškovací procházku do Jistebníku v zácné společnosti - Luma je na neděli doma z rehabilitací a my ho i s Marcelkou vytahujeme ven.  Zubaté sluníčko moc nehřeje, zato vítr už je pěkně ledový - předzvěst zimy, která nás za chvíli čeká.

s-lumou-v-polance.jpg

Od nádraží v Jistebníku dojdeme k sádkám, odlovíme tam nové Geokočáry reálného socializmu a obloučkem se vracíme nazpět. Krátká, ale pěkná procházka...

9. 10. 2022  LAB Starobělská zámčiska I.

Před nedávnem se v LAB aplikaci objevuje další veledílko - v okolí Staré Bělé je vytvořen nesouvislý chumel osmdesáti zastavení labek (16 LAB sérií) - a tak se je rozhodujeme po kouskách zdolat. Začínáme v neděli přímo v centru Staré Bělé.

stara-bela-lab.jpg

Z centra nás cesta zavede jižně do lesů, které známe, například z našeho první FTF "Křemíkové nebe" nebo z procházek kolem muničního skladu.

img_9870.jpg

Zdoláme jen pár prvních zastavení a jdeme domů - ostatní uděláme zase příště.

img_9873.jpg

23. 10. 2022 - LAB Starobělská zámčiska II.

Chvíli to trvalo, než se nám podařilo navázat na odlov LABek v okolí Staré bělé. Dnes máme první zastávku v Proskovicích, kde nás zastavení dovedou až k meandrům Odry.

img_9936.jpg

Procházíme po cestách zasypaných barevným listím a užíváme si nádherného podzimního počasí.

img_9934.jpg

img_9940.jpg

Od řeky se vracíme do Proskovic a přecházíme nadruhou stranu cesty - vystoupáme až za vesnici ke kříži, kde svou cestu pro dnešek ukončíme.

img_9946.jpg

img_9949.jpg

Domů se vracíme pěkně zablácení, ale spokojení.

29. 10. 2022 - Zapomenutý hřbitov

Tento den věnujeme chvíli manuální práci - jedeme s Jankou na CITO. Míříme na Karvinsko - kousek za obec Suchá, do míst, kde kdysi byly velké havířské kolonie (Solca - Karviná 2), po kterých se už slehla zem. Parkujeme kousek od dolu Barbora, kde je v hustém náletovém lese schován zapomenutý evangelický hřbitov s kaplí. Tedy zbytky toho, co bylo kdysi hřbitovem a kaplí se zvonovou věží v neogotickém stylu z roku 1906. Parta dobrovolníků z Polska a Čech se snaží přivést hřbitov znovu do dobrého stavu. Kácí se stromy a náletové dřeviny, opravuje se kaple. My se alespoň trošku přičiníme a pomůžeme s úklidem.

img_0117.jpg

img_0118.jpg

img_0120.jpg

30. 10. 2022 - LAB Starobělská zámčiska III.

Je tady konec října a my se vydáváme dokončit, co jsme tento měsíc započali - dolovit sérii osmdesáti zastavení Starobělských LABek. 

img_0138.jpg

Začínáme opět v Proskovicích, jen na opačném konci než minule. Míříme do rovin k meandrům řeky Odry a dostaneme se až ke krásnému dřevěnému mostu kroutícímu se ve vlnobití:

img_0132.jpg

Další cesta nás vede opět k autu a popojíždíme za Proskovice ke starému hřbitovu. Odtud vycházíme přes cestu k místu s názvem Díly a pak až k muničním skladům. Opíšeme velký blouk a pěkně uťapkaní se vracíme k autu. Ale víte co? Máme všech osmdesát zastavení a dokončili jsme celou sérii LAB keší.

img_0149.jpg

img_0155.jpg

img_0147.jpg

img_0161.jpg

Poslední odlovená říjnová keška.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku31. 10. 2022, 07:29, zobrazeno 355x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení