avatar1.jpg Jako kluk jsem začínal fotit s malým bakeliťákem, jehož jméno se mi už vykouřilo z hlavy. Že by Smena? Pak jsem měl možnost zapůčení Praktiky, ale když se mi rozpadla pod rukama, zakoupili mi rodiče staršího Zenita. Moje poslední filmová zrcadlovka byl Hanimex DR-1, který jsem si zakoupil v TUZEXu za "bony" a dodnes ho mám schovaný jako suvenýr. Po jeho poruše jsem přešel na malý kinofilmový automatek Polaroid, což vyhovovalo tématu i nedostatku času - rodinné fotografii.

Po té co děti začaly odrůstat a našla se chvíle času, začal jsem se rozhlížet po něčem rozumnějším. Digitální technika už vyšla z plenek a já začal pokukoval po digitálních zrcadlovkách. Ale ceny hovořily..... Nakonec jsem se rozhodl zainvestovat do tehdejší noviky firmy FujiFilm typu FinePix S602Zoom. Na tu dobu měl tento typ špičkové parametry - čip se 3Mp rozlišením a slušnou interpolací na 6Mp. Plusem byla a je slušná optika a tak udělat fotku v dostatečné kvalitě nebyl problém.

Ovšem ten, kdo někdy přičichnul k jednookým zrcadlovkám se k nim určitě vrátí - a já nebyl vyjímka. Má žena vyhrála titul manželka roku a k mým čtyřicátým narozeninám mi zakoupila Nikon D70. Opravdu nádherný dárek! Postupně jsem se dovybavil stativem a filtry, později dokoupil "dlouhé sklo" za pár korun a široké sklo od Nikonu. Po pěti letech se má žena opět stala manželkou roku a já si mohl povýšit tělo na typ Nikon D90 . Nakonec po skoro 10ti letech měním i tohoto stařečka za následníka s označením D 7500.

Mimo těl a objektivů, používám samozřejmě i filtry. Jako základ bez kterého si už focení nedokáži představit, používám polarizační cirkulační filtr Hoya Mooses se zabudovaným oteplujícím filtrem. Dále vlastním sadu filtrů Cokin. Nejčastěji používám šedý přechodový filtr P.120 a P.121 S. Pro prodložení expoziční doby pak šedý neutrální P.153. Pro focení ze stativu používám speciální redukci a držák těchto filtrů, při focení z ruky pak pouze filtr přiložím k objetivu. Vyhnu se tak při širokém ohnisku vinětaci (alespoň částečně :o)...)
Sadu filtrů doplňují již mnou málo používané filtry - Tobako P.125L, Sunset P.198 a Mauve P.126.

Pro potřebu focení v interiéru a jako výborného pomocníka při focení svateb jsem si zakoupil špičkový blesk Nikon SB900.

Jak šel čas, přiblížily se další narozeniny (neptejte se raději které) a já musel opětovně - a rád - vyhlásit mou ženu "manželkou roku". Doplnila mou výbavičku o vysněné pevné sklo, a to Nikkor AF-S 50/1,4G.

Důležitým doplňkem je pro mne stativ. Po zlomení zámku u Manfrotta Digi jsem byl obdarován mladším dokonalejším bratříčkem - typem 190XPROB s kulovou hlavou 496RC2 - obojí Manfrotto.

No a aby toho nebylo málo, na velké kulatiny se mi složili kamarádi na malý "zápisníkový" fotoaparát do kapsy - Sony DSC-HX90V. Asi abych jim bez velké zátěže zrcadlovky a objektivů stíhal do kopečka. Sonka je taková malá hračička s dlouhým objektivem a GPS. Ano, na zrcadlovku v žádném případě nemá, ale jako pohotovostní foťáček pro dokumentaci našich akcí je perfektní.

Své nářadíčko jsem nosil (a občas jetě nosím) v turistickém batohu BAGMASTER BLACK ML014 (už se nevyrábí), slouží mi už třináctým rokem k maximální spokojenosti. Je pohodlný, kromě techniky se mi v pohodě vejde jídlo na celý den, bunda, popřípadě větrovka. Samozřejmostí je uchycení stativu a turistických hůlek, a pro nejhorší počasí má i pláštěnku. Už se ale dlouhé roky nevyrábí.

 

BLACK ML014

Spodní kapsa

Doplnění:

foto-umisteni-mini.jpgUž nějaký čas fotografický batoh zůstává většinou ve skříni. Začalo to tím, že jsem přestal na výlety tahat zrcadlovku a nahradila jí soňácká placka. I když ale došlo na to, že jsem si zrcadlovku vzal, vadilo mi, že pokud si nechci nechat při každém kroku obíjet hrudník tělěm fotoaparátu, musím jej schovat do spodní části batohu. Na a když jsem zase chtěl naopak něco vyfotit, vadilo mi, že musím batoh sejmout ze zad, rozepnout ho... No prostě bylo to zdlouhavé.
(V té době jsem ještě o možnosti upevnit tělo na popruh batohu něvěděl...)

A tak jsem si našel náhradní řešení. Koupil jsem si 35 l turistický batoh s velkou dolní komorou, která se dá od horní jednoduše oddělit přepážkou na zip. Do ní se mi pak vešlo pistolové pouzdro s tělem a jedním objektivem + pevný obal na další objektiv.

Když dorazím na místo akce, vyjmu fotonářádíčko z batohu a pistolové poudro si pověsím kolem krku. Pak protáhnu ruce pod popruh pouzdra a nechám ho sklouznout dozadu na batoh. Bederní popruh batohu protáhnu okem na zadní straně pouzdra a upevním je tak pevně kolem pasu. No a když potřebuji další objektiv, upevním jeho poudro na bok pistolového poudra.

Vypadá to složitě, ale já jsem si rychle zvykl a vyhovuje mi to. Fotoaparát mám v pohotovosti na břiše, druhý objektiv po ruce a v kapse pistolového pouzdra mám náhradní karty, polarizační i přechodové filtry. Stativ už nosím minimálně, ale na bok turistického batohu ho bez problému upevním.

klip-na-batoh.jpg

Toto je poslední přírůstek do mé fotovýbavy - klip na upevnění fotoaparátu na popruh batohu. Dá se uchytit na opasek. Je z lehkého hliníku a drží dobře, zatím jsem nepozoroval žádné chyby. Koupil jsem ho na Aliexpressu asi za 13 dolarů.
Učím se ho používat :)


 

V plném zaujetí


Zde mám jen pro svou zapomětlivou hlavu odkazy na zajímavé stránky: ODKAZY 
Jo a tady mám starou galerii na Rajčeti - na tu už jsem skoro zapomněl.

Pokud mi chcete napsat, můžete využít e-mailové adresy: frodo(zavináč)frodogalery.cz

 

Kontaktní formulář
Vaše jméno: (povinné)
Váš email: (povinné)
Váš telefon:
Vaše www stránky:
Vaše zpráva: (povinné)
Vytisknout stránku Vytisknout stránku19. 12. 2008, 18:35, zobrazeno 26600x, dnes 4x
4.8 11Hodnocení