Jak jsem objevil Midori

Kdo mne zná, asi ví, že miluji vše, co se točí kolem papíru. Má žena s nadsázkou tvrdí, že jsem měl prodávat v papírnictví. Takže když potkám krásný blok, knihu nebo i pero, mám problém odolat... A pak to vše ještě přiživí Jirka...

jirka-a-midori.jpgTo tak jednou projíždím FB a najednou vidím post Jirky Chomáta a zaujme mě nejen vtipná hláška, ale i text k ní se slovem „zápisník Modori..."
Midori? Co to je?

V dnešní době není nic snazšího, než se zeptat strejdy gůgla. Už za chvíli projíždím stránky s popisy „cestovatelského zápisníčku", spoustu recenzí, ukázek vlastních deníčků i návodů, jak to zvládnout vlastníma rukama.

Prvně se samozřejmě dívám na stránky Pavla Králíčka - gentleman store – a překvapuje mne cena. Trochu více, než jsem schopen a ochoten utratit...

Pak se mi ale vybavuje můj poslední výlet mimo realitu všedního dne – do Francouzské Provence. Nechtěl jsem s sebou brát notebook, abych o něj v cizině nepřišel – je na to moc nový... A tak jedu bez něj a neberu si ani papír, kde bych si napsal poznámky a postřehy. Prostě vypouštím...
Výsledek? Je půlka listopadu, uběhlo půl roku od naší jediné letošní dovolené, nemám čas na úpravu fotek a navíc jsem už zapomněl spoustu názvů a míst, které jsme navštívili a zážitků, které nás v tom nádherném místě potkaly...
Kdybych tak s sebou měl Midori, vždy bych pohladil jeho obal z kůže a uviděl jeho patinu získanou dlouhým používáním. Mimo jiné by to znamenalo, že jsem toho spoustu viděl a spoustu zažil... Po tom se mi stýská...

dsc1.jpg


Najednou jsem cítil, že mám chuť si ten zápisník udělat sám, vlastníma rukama.
Cítím, že práce už je dost, probouzím se s ní ráno a usínám s ní večer. Chci dělat a zažít něco, co jsem ještě nedělal. Rukama...

Díky stránce gentleman store se dostávám na stránky Tomáše Baránka a odtud až na oficiální stránky firmy Midori. (Abych byl férový, přikládám i další shop, který tyto cestovatelské zápisníčky prodává už nějakou dobu - Denim heads)
Začnu si prohlížet více a více videí a rýsuje se mi čím dál tím jasnější obraz...

Jdu do toho. Chvíli hledám, kde si pořídím kůži - nakonec se zastavím osobně v brašnářství ve Vítkovicích. Prvně mne zarazí doba - čekání až 3 měsíce - prý toho mají na konci roku hodně. Když ale upřesním co vlastně chci, dá mi příjemná dáma vybrat kůži, že to zařídí na počkání.
Jelikož chci udělat jen střední formát 150 * 210 mm, vybírám si štípenku - to je spodní vrstva kůže, která vzniká odříznutím lícové vrstvy. Povrch je drsný, jakoby semišový.
Kůže má sílu asi 2 mm a nabízí ji již probarvenou do mnoha odstínů. Vybírám si dva a za deset minut už mám oba kousky u sebe za krásnou cenu 50 Kč za kus.

Další zastávka je v obchodě Stoklasa v centru Ostravy. Kupuji si pruženku (kulatou gumičku) - a hned v několika tloušťkách (1, 2 a 3 mm). Pak vybírám několik kovových dílků na zdobení.

Poslední cesta mne vede do papírnictví, kde si kupuji sadu čtverečkovaných papírů, na obaly strukturovaný papír vyšší gramáže a nakonec krásný ruční papír Conqueror. Na zkoušku koupím i kalendářík na příští rok v plastovém obalu. Když ho z plastu vyjmu, má přesný rozměr, který potřebuji.
No a pak už jen prohlížím spoustu návodů na youtube a vymýšlím, kudy se dát.

Nakonec vznikají dva exempláře - s jednou gumičkou a s dvojitou. Uchycení bločku je u každé trochu jiné, výsledek ale stejný.

A co dál?
S radostí jeden kus dávám jako dárek Honzovi a druhý si nechávám na památku tohoto začátku. Nebo bych ho mohl ještě někomu darovat...
Stejně totiž vím, že udělám ještě další pokus - ve trochu větším měřítku a hrubším obalem ze svrchní kůže. Koketuji i s kroužkovým blokem - myslím, že se do něj bude lépe psát. Ale to ukáže čas. Takže možná bude i další pokračování.

dsc_0876.jpg

Dvougumičkové provedení, z venkovní strany je gumička provlečená kovovou zdobenou dutinkou, na horní straně je v ní navíc vložená pletená kožená šňůrka jako záložka.

dsc_0885.jpg

Jednogumičková varianta se záložkou

dsc_0886.jpgU jednogumičkové varinty jsem obvodovou gumičku umístil do dřbetu.

dsc_0879.jpg

U dvougumičkové varianty jsem obvodovou gumičku vložil ne na střed ale více k okraji zadní strany. Proto se dá zápisník zavřít jak na šířku, tak na výšku.

dsc_0871.jpg

dsc_0873.jpg

dsc_0874.jpg

Malá složka s pos-it lístečky, oddělovači a kapsou na vizitku

Vytisknout stránku Vytisknout stránku17. 11. 2015, 13:53, zobrazeno 6191x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení