Jaké to je živit se fotografováním

Jaké to je živit se fotografováním

Před několika lety jsem v rozhovoru s kamarádem Ivanem došel k ceně fotek, které platí děti ve školách při focení třeba na konci školního roku. Ivan se zlobil, že 20,- Kč za fotku je zlodějna, vždyť fotka se dá udělat za korunu devadesát!

skola-deti.jpg

Protože mám kamaráda profesionála - no spíš profesionálního fotografického nádeníka - začal jsem ho bránit. Cena fotografie se neskládá pouze ze samotné fotky. Musí započítat to, že nejprve škole udělá nabídku, pokud ho přijmou tak jim dodá objednávkové letáky, domluví termín focení. Pak přijde na řadu focení, následně úpravy stovek fotografií, zadání do labu, vyzvednutí z labu, roztřídění podle tříd a nasáčkování. Pak to doručit vše do školy a teprve následně něco vyúčtovat. Je to hromada práce, hodiny a hodiny času.

I Ivan musel uznat, že cena, ač na první pohled s porovnáním ceny fotky z drogerie vysoká, je podložena spoustou práce a času.

To jsem ale tenkrát netušil, že budu mít možnost toto řemeslo poznat z blízka. Výše zmíněný fotograf mne loni požádal o pomoc při focení škol na konec školního roku. A tak jsem si poprvé v životě vyzkoušel fotit děti za peníze.

Najednou se mi otevřel úplně jiný svět. Ráno před osmou na škole, domluvit lokaci, zajistit pomocnice, připravit vše potřebné a pak jen fotit, fotit a fotit. Je to úplně o něčem jiném, než si hrát s krajinkou, která se nehýbe, nehihňá, nemusíte ji přemlouvat, aby se netvářila jako trouba, aby se dívala na Vás a ne na jinou krajinu....

skola-deti2.jpg

Samozřejmě, že musíte odvést profesionální práci. Chyby buď opravíte okamžitě, nebo následně komplikovaně za drahé peníze... Vše je samozřejmě nastaveno v manuálu, počasí se mění každou chvíli - slunce, mraky, vítr - pak přijde celá třída ve žlutém tričku a veškeré nastavení je nanic... Neustále korekce času, clony, ISO a intenzity blesku.

Do toho všeho máte za zády několik desítek rozjívených dětí, které ruší a rozesmívají, fotografovaní neví co to je slovo dřepnout, nebo to prostě neumí provést. Přesvědčit tři kluky z šesti, aby si dřepli do předu je skoro na diplomatickou průpravu...

Za jedno dopoledne jsem udělal bez problému 300 fotek - pokud začínáte v osm a jedete do jedné, pak na jednu fotku máte maximálně minutu. Každého človíčka či skupinku si musíte ustavit, upravit nastavení fotoaparátu, přidřepnou či zakleknout, aby jste chytili slušné pozadí. Pak cvak - kontrola jestli nemají zavřené oči - pokud naleznete nějakou vadu, rychle fotku smazat a udělat druhou a dobrou!!!

Mezitím kontrolujete, zda přidělené děvče dobře zapsalo dítě či skupinku do správné třídy a se správným počtem fotek a číslo fotky sedí s tím co je napsáno v papírech. Ještě že jsem měl po ruce starého praktika, na kterého jsem se mohl obrátit o radu a o kontrolu. (Sorry Pavle, ten starý je myšleno fotograficky!)

No a odpoledne máte pocit, že jste vyběhli Lysou Horu dvakrát po sobě. Už v tuto chvíli tvrdě vydělané peníze. O opotřebování fotoaparátu či blesku při tom počtu fotek ani nemá cenu mluvit. A to Vás ještě čeká úprava fotek před odesláním do tisku....

Takže abych to uzavřel - fotím rád, ale jako práci bych to dělat nechtěl. A jestli máte pocit, že to stojí za to, připočtěte si obrovskou konkurenci, řekl bych silný přetlak fotografů a firem v tomto oboru, nutnost neustále hledat nové cesty a nabídky, aby Vás školy měly zájem brát a neposlali Vás k šípku. Není to v žádném případě klid a jistota. Spíše nejistota a stress.

Takže děkuji Pavlovi za možnost okusit něco jiného a pak se v poklidu vrátit ke své "pohodové" práci.

_dsc0355.jpg

Toto jsou dvě skupinky pomocnic, které jsou fotografům po ruce, zapisují fotky, pomáhají nahánět omladinu a vodí postupně třídy. Obě trojice již letos končí a jdou výše. Proto jim popřeji hodně štěstí do dalšího života. Děkujeme za pomoc a za schválení zveřejnění fotografií!!!

_dsc0381.jpg

Vytisknout stránku Vytisknout stránku21. 6. 2013, 16:53, zobrazeno 3870x, dnes 2x
5.0 1Hodnocení