Šum při vysokém ISO u Nikonu D90

Před nějakou dobou jsme s kamarádem Kubou řešili šum snímačů při vyšší ISO. Jeho Olympus na tom nebyl zrovna nejlépe a já se svým Nikonem D90 nikdy s vysokým ISO nefotil.

Po čase jsem ale při focení jedné akce dostal ťafku. Součástí akce bylo ochutnávání doutníků. Stačilo pár prásků náruživých kuřáku a blesk nešel použít. Pro oko skoro neviditelný kouř vytvořil při blesknutí hutnou mlžnou stěnu. A co teď? Bez blesku! Ovšem v přítmí málo osvětleného sálu to už nebylo tak jednoduché.

Proto přišel ke slovu objektiv Nikkor 50 / 1,4 a ISO 2000 až 2500. Ano vím, že vyšší řady - např Nikon 700 - umí ISO podstatně vyšší, až 6 400 a více, ale to mluvíme o plnoformátovém čipu.

A výsledek? Posuďte sami, já myslím, že na střední třídu to je velice slušný výsledek:

kurak.jpg

Barevný šum je viditelný v košili, ale ve snesitelné míře. Je vidět i v pozadí, ale tam mne neruší a není výrazný.

exif.jpg

Fotka je bez úprav, pouze zmenšená. Jelikož nemám od "kuřáka" svolení ke zveřejnění fotky, dovolil jsem si ho zamaskovat pruhem přes oči... Snad mi to odpustí.

V pravo vidíte výpis z EXIFu, aby jste mi věřili data.

Vím, že kdybych se stejným nastavením vyfotil modrou oblohu, projevil by se šum v podstatně vyšší míře a byl by nedívatelný.

S výsledkem focení jsem byl spokojený, fotky bez blesku mají svou specifickou atmosféru a barevnost. Po této zkušenosti už bud blesk používat v menší míře a využiju možnosti fotoaparátu a špičkového objektivu s vysokou světelností.

P.S.

Kubo, jdi do té výměny stroje. V žádném případě nepůjdeš dolů, jen nahoru!

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku25. 11. 2011, 22:26, zobrazeno 4765x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení