Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do země.

 Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za těmito anomáliemi se skrývá řada podivných skutečností: cosi používá život v moři proti člověku.

Ke stejnému závěru dospívá i indiánský vědec Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Propuká katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru.

přebal knihy

Vyšlo: 8.3.2006

Název: Vzpoura oceánů

Autor: Schätzing Frank

Nakladatelství: Euromedia Group - Knižní klub

Překlad: Vítězslav Čížek

Obálka: Getty Images

Stran: 928

Cena: 399,- Kč

 

Druhá kniha v krátké době. Čím to? No přeci volnem! Vánoční svátky mám rád, stejně jako dovolenou, protože si najdu čas  dělat to, co mne baví. A čtení mne baví!

Letošní svátky jsem strávil s knihou Franka Schätzinga "Vzpoura oceánů". Tato kniha Vás určitě zaujme a věnujete jí určitě spoustu času. Už jen proto, že má úctyhodných 928 stran. Těžké čtení! Myslím tím co do váhy tohoto svazku. Neradno v posteli s knihou usínati! :o)

Kniha mne zaujala natolik, že jsem se těšil na každou chvíli, kdy budu moci pokračovat ve čtení. Je napsána se spádem, pouze na několika místech se mi zdála zbytečně roztáhlá a já se nutil nepřeskakovat odstavce, ale chvála bohu to bylo jen minimálně.

Zaujalo mne plno technických a přírodovědných detailů, které jsem ze zvědavosti konzultoval s webem (spisovatel nekecá, základ je pravdivý). Mám rád romány ze současnosti, jejichž zápletka je postavena na faktech, nám alespoň okrajově známých.

Ač čteme sci-fi, nepohybujeme se na cizích planetách s technikou, která nám okamžitě odhalí jakékoliv taje a dopravními prostředky, které nás dopraví v mžiku do druhé galaxie...

Tady jste doma. Tady a teď...

 Ale stejně se dostáváte mimo náš svět - do hloubek oceánu, které nám jsou tak blízko a přece tak strašně daleko. Jak se v knize dočtete - vlastní zemi - hloubky moří - známe méně, než vesmír.

Velice mne zaujaly meditace nad tím, co je to inteligence.... Nikdy jsem se tím nezabýval, až čtením této knihy jsem pochopil (snad) spoustu souvislostí, podíval se na toto téma jinak, než ze své "lidské" škatulky. Potkat inteligentní organizmus natolik rozdílný od nás vyvolává spoustu otázek. Odpovědi a názory si přečtěte sami. Skláním se před autorem, který obsáhl široké spektrum vědomostí - od oceánografie, přes techniku až po genetiku. Filozofii nevyjímaje.

Jako třešnička na dortu se vyjímalo píchnutí do Amerického velikášství...

Knihu Vzpoura oceánů pana Franka Schätzinga bych přirovnal ke knihám Toma  Clansyho nebo Dana Browna. Spousta faktů, technických detailů, spád děje.

Nudit se určitě nebudete.
Vytisknout stránku Vytisknout stránku13. 1. 2009, 18:50, zobrazeno 5741x, dnes 0x
4.5 2Hodnocení