Cesta na Hostýn

Dnešní den přijímáme pozvání Marcelky a Lumíra a vyrážíme s nimi směr Hostýn. Aniž to ví, plní mi mé přání. Kolem Hostýna projíždíme díky naší práci pravidelně a jen smutně koukáme, jak může být nahoře nádherně. A dnes určitě bude!

Naše akce začíná v Rusavě na rozcestí, kde parkujeme našeho plechového oře a po červené značce začneme zprudka stoupat k hotelu stejného jména jako obec. Už první stoupání naznačuje co nás čeká... Mineme hotel, následně horní část lanovky místní mini sjezdovky a šplháme stále výš. Chvíli musíme vydýchat na kraji nádherné louky. Tráva se již vesele zelená a my si užíváme nádherného sluníčka, modré oblohy a zpěvu ptáků. Pozorujeme nadržená letadla, která křižují oblohu po jejich nedobrovolném sopečném půstu...

dsc_3663.jpg

To se nám to ještě smálo...Wink

Pak pokračujeme do prudkého kopečka stále výš. Supím jako mašina, Jana je na tom asi ještě hůře, i Marcelka si postěžuje - jen Lumča po posilovně na Hřibovcu nevykazuje známky vyčerpání. Aby mu to dlouho vydrželo.

Další zastávku si děláme na místě zvaném Pardus ve výšce 672 m. n. m. Pochvalujeme si, jak nám počasí přeje - sluníčko svítí, ale nepálí jako v parném létě, vzduch je svěží a větřík nás příjemně ochlazuje. Kousek od lavičky se tyčí kříž - přemýšlím, zda tu je na počest někoho, kdo nás opustil, ale pravda je opačná. Je tady postaven na počest novomanželům, kteří tady loni, pátého prosince uzavřeli manželství! Nevím, jaké v té době bylo počasí, ale snad dobré - šplhat se sem v zimní fujavici při mínus patnácti asi nebude žádná legrace. Zdatní svatebčané.

marcelka.jpg

Marcelka odpočívá, ten křížek za ní vypadá trochu morbidně. Sorry.

dsc_3680.jpg

dsc_0012.jpg

Po krátkém odpočinku a vydatné svačině se vydáváme dále po červené značce, kolem nádherně posečených luk (jsou proužkované jako fotbalový trávník) až na místo zvané Klapinov. Pohodlně si sedáme na odpočívadlo a čteme informace o Portáších - neohrožených ochráncích hranic - obdobě známějších chodských Psohlavců. Po pár řádcích přečtených na ceduli se ohlédnu a co nevidím - míří k nám čtyři dobově oblečení muži, se zbraněmi na zádech, valaškami, dudy a následně zjišťujeme, že i se špekem a slivovicí... Portáši na živo! Lidovka v podání jednoho z nich doprovázená jedinečným zvukem dud je fantastická. Zbraně skládají k sobě hlavněmi, pojídají špeku a vesele s námi rozprávějí. Podivujeme se nad jejich typickým obutím - naše vibramky byly proti jejich "podrážce" traktorová pneumatika. Lumča má tu možnost nasadit si dudy, jen zvuky z nich se linoucí, nejsou moc k poslouchání. Dovídáme se, že mají namířeno na Rusavu, kde se otvírá výstava fotografií.

dsc_0019.jpg

Prvně jsme si o portáších jen četli...

dsc_0022.jpg

a pak je i viděli!  Laughing

dsc_0026.jpg

Zbraně k sobě a špek ven!

dsc_0037.jpg

dsc_0041.jpg

Lumír a jeho dudy....

dsc_0044.jpg

Pár informací o portáších naleznete ZDE

Loučíme se s touto partou nadšenců a pokračujeme tentokrát po zelené značce na Skalný (708 m. n. m.) Zde poprvé uvidíme kopuli Hostýna, po pár metrech doplníme vodu z místní studánky.

dsc_0051.jpg

cestička k Hostýnu

Znovu měníme barvu značky - do třetice to je modrá. Ta nás zavede až k Hostýnu. První na co narážíme je hospoda. Neodoláme a dáváme si Zubra. Až zde zjišťujeme, proč bylo parkoviště v Bystřici pod Hostýnem narvané k prasknutí. Koná se zde sedmnáctá pouť hasičů. My z ní již vidíme jen pár podroušených členů hasičských sborů, a krásné dobrovolné hasičky v pěkných uniformách - s kloboučky na hlavách vypadají jako letušky... Po krátkém odpočinku vystupujeme pod schody k Hostýnu a usmíváme se nad prodejními stánky nalepenými na sebe jak vlaštovčí hnízda. Míjíme baziliku Nanebevzetí Panny Marie a pokračujeme k rozhledně. Před rozhlednou nás temným hučením vítá větrná elektrárna. Nejsem věřící ani antiekolog, ale opravdu nerozumím, proč na takovémto místě někdo povolil takovouto stavbu. Nenašlo by se lepší místo někde v okolí?

dsc_0058.jpg

dsc_0066.jpg

No není to hnus, velebnosti?

Vystoupáme pár metrů na rozhlednu a kocháme se nádherným okolím. Vidíme Bystřici, kousek dál asi Holešov, vzdálenější rozhledy jsou ale zastřeny oparem. Dál naše cesta vede novou křížovou cestou k bazilice, kterou si dovolujeme navštívit.

dsc_0067.jpg

Bystřice pod Hostýnem z rozhledny. A pak že země není kulatá!

dsc_0086.jpg

Dva vrátní Sealed

dsc_0090.jpg

Relax na Hostýně

dsc_0104.jpg

Více informací o Hostýně naleznete ZDE

dsc_0103.jpg

dsc_0108.jpg

Poslední zastávka na Hostýně patřila opět občerstvovací stanici, ve které si dáváme zelňačku a následně vyrážíme na cestu nazpět. Vracíme se po modré na Bukovinu a tam přesedláme na dnes již poslední barvu - žlutou. Víc jich už snad ani není - a my je zvládli během jednoho výletu.

Cesta je už jen z kopce - ale za to parádního. Auto jedoucí naproti dusí jedničku a ne a ne zařadit nic vyššího. Typický jedničkový kopec! Žlutá značka nás dovedla až k našemu zaparkovanému autu. Ušli jsme nádherných šestnáct kilometrů, sluníčko se na nás celou cestu smálo a my uťapkaní a opálení míříme k domovu.

Marcelko, moc děkujeme za pozvání, vymyslela jsi to geniálně!!!

 

Přidávám ještě pár foteček z našeho výletu:

dsc_0102.jpg

Kupole baziliky

dsc_3716.jpg

dsc_3728.jpg

Pár foteček mojí Janičky s novým foťákem - jde jí to, že?

dsc_3700.jpg

dsc_3722.jpg

dsc_3725.jpg

dsc_3727.jpg

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku25. 4. 2010, 20:56, zobrazeno 4883x, dnes 0x
4.8 4Hodnocení