Velký Kriváň - za Pepínem

Už dlouho si slibujeme, že zajdeme za Pepínem. Místo jeho odpočinku se ustanovilo kousek za humny naší vlasti - v nádherných kopcích Malé Fatry na vrcholu Velkého Kriváně.

Vyrážíme kolem sedmé, nakládáme Ferdu a vyrážíme přes Jablunkovské sedlo zahalené tekoucími mraky směr Žilina. Za chvíli už stojíme na prázdném free parkovišti pod lanovkou ve Vrátné. Stojíme u mapy, a přemýšlíme, kudy se vydáme. Začátek cesty je naprosto jasný - lanovkou vyjedeme do Snilovského sedla a vyšlápneme na Kriváň za Pepínem.

Ale co potom? Jedna možnost je sejít kolem Pekelníka na sedlo Bublen a po zelené do Staré doliny. Je to asi 1 100 m dolů krpálem.
Nebo jít na opačnou stranu? Vyšplhat na Chleb, pak na Poludňový Grúň a šupajdy dolů asi 1300 nazpět k lanovce.

Nakonec to uděláme šalamounsky - cena lanovky jen nahoru a nahoru a dolů je rozdíl něco málo nad jednou euro (celkem 11). A tak kupujeme zpáteční a vyrážíme nahoru.

dsc04029.jpg

Lanovka nás v kabinkách rychle vyveze o 700 metrů výše - jen 25 metrů pod směrník na Snilovském sedle. Nezastavujeme ani v restauraci na občerstvení jako při minulé návštěvě - hlavně proto, že pofukuje větřík a teplota je určitě pod 10°C.

dsc04030.jpg

A tak jen využijeme možnost odskočit si na WC, oblečeme větrovky a vyrážíme směr Kriváň.

dsc04032.jpg

Cestou nahoru potkáváme jen pár turistů - kolem je klid a prázdno. Janka šlape první a Ferda ze zadu brblá, že to nemusí tak hnát... Janka jen odvětí, že dokud jdou plíce s ní, jde s nimi. A je vymalováno.

dsc04035.jpg

No ani nevíme jak - je tady vrchol ve výšce 1 709 m n. m. Vlastně víme jak - převýšení od lanovky je pouze cca 209 metrů a tak jsme nahoře co by dup. I s Jančinýma plícema.
Dole se mezi údolími nad stužkou Váhu válí bílá mlha. V dálce vidíme obrys Jančiného milovaného Choče. Dál už není vidět - mlha vše halí do neprůhledného závoje.

dsc04037.jpg

dsc04039.jpg

Pak si připijeme: "Na Pepína!". A jednu Tullamorku nalijeme i jemu. Měl jí rád.
Jako dnes si vzpomínám, když mi kdysi líčil, jak božské pití to je. Ač o osm let starší, jsem na něj koukal jako prvnička.
"Tullamore? Neznám..." Seznámil mne s tímto lahodným mokem - proto jsme mu trochu přinesli.

dsc04040.jpg

Někdo kousek od vrcholu spíchnul chatrný křížek. Jak případné.

Pak se přižene mrak a vše je najednou kolem bílé. Teplota prudce klesne a tak se dáme do sestupu.

dsc04045.jpg

Proti nám se z mlhy začnou hrnout davy. Co je? To pustili všechny najednou? Nebo přijela tramvaj?

dsc04048.jpg

Kolem jsou davy turistů. Při pohledu ze sedla to vypadá jak výstup na mraveniště...

dsc04050.jpg

Vrcholek Chlebu

Chceme vyjít na Chleb, ale davy nás odradí. Počasí není nic moc, fouká studený vítr, výhledy žádné a davy... Je rozhodnuto. Jedeme dolů.
Na horní stanici lanovky si dáme kafe a tekutiny, pak sjedeme dolů a nevěřícně hledíme na přeplněné placené i volné parkoviště. Vždyť jsme tady byli sami!

Druhá část naší cesty je silně mastňácká - zastavujeme v Mostech na oběd a pak popojíždíme do Lomné do cukrárny na kafe a zákusek. No nejsme my mastňáci a mlsalové? Jsme!

Vytisknout stránku Vytisknout stránku24. 9. 2016, 20:07, zobrazeno 2953x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení