Poslední pojízdný den – dnes večer totiž vracíme auto - vyjíždíme po snídani směr jih a městečko Paleochora. Cesta vnitrozemím je samá zatáčka, stoupání a klesání. Diesel je prostě pro tyto kopečky ideální volba. První zastávku nám zajišťuje Janka - u kešky :)

dsc09652.jpg

Zastavujeme u malinkého kostelíku někde uprostřed vnitrozemí. Janka neomylně během chvilky odloví a zaloguje kešku. My se alespoň na chvíli protáhneme po tom sezení...

dsc09653.jpg

Pak přijíždíme do Paleochory. Je to malé městečko na jihozápadním pobřeží, které vybíhá srdnatě do vln středozemního moře. Na konci výběžku se v maríně houpou odstavené jachty. My parkujeme u restaurace a jdeme si dát místní dobré kafe. Meteorologové dnes hlásí zamlžené slunce - a mají pravdu - je krásně teplo, ale sluníčko se schovává za mnlžným oparem.

dsc09660.jpg

Pak pokračujeme podél pobřeží - je tu značená stezka k Gianiskali Sandy Beach. No stezka. Je to prašná cesta, po které sem tam projede i auto. Jinak je tu liduprázdno... Ale kešky tu Janka samozřejmě nalézá a za pomoci Lumči i odlovuje :)

dsc09684.jpg

Pláže jsou tu kamenité, ale moře tu asi dost houpá, takže všechny kameny (až na ty velké balvany, se kterými nehne ani voda) jsou krásně omleté do valounků. Malé i velké, kulaté i placaté. A tak přestože je stále slunce „v oparu“ (jak hlásí předpověď) jdeme se koupat. Na pláži nikdo, nejbližší lidi jsou nejméně kilometr od nás za skalnatým útesem. Kamínky jsou krásně nahřáté a tak ani na ležení nepotřebujeme ručníky. V moři se nám povalují vorvani :) - nechají se vlnami houpat u břehu a válet po hladkých oblázcích a řehtají se u toho z plna hrdla. Tak tato pláž má jedničku s hvězdičkou!

dsc09702.jpg

Když se dosytosti vymácháme a vyležíme, vracíme se stejnou cestou nazpět k autům. Stejnou cestu ale v žádném případě nevolíme na zpáteční cestě do Kissamosu. Marcelka hledá nová dobrodružství - vždyť den ještě nekončí! A tak odbočujeme z přímého směru a jedeme oklikou po uzoučkých cestách.

dsc09732.jpg

Zastavujeme u malých kostelíků na průzkum. Janka samozřejmě ještě cestou hledá další keše. K nalezení zajímavých míst je tato hra perfektrní!

dsc09735.jpg

Stále nás udivuje, jak jsou staré kostelíky zachovalé a hlavně - jsou všechny otevřené. Místní je prostě mají v úctě a dobře se o ně starají.

dsc09737.jpg

Když uvnitř uvidíte staré frezky, dýchne na vás historie. Kolik generací zde prošlo?

dsc09745.jpg

Ještě jednu - tentokrát současnou zajímavost zde vidíme každou chvíli - totálně prostřílené cedule označující obce. Když pátráme na internetu nacházíme vysvětlení - střílením do cedulí místní projevují radost... To jako že když mám dobrou náladu, tak vezmu brokovnici a jdu sejmout nějakou dopravní značku? Tý jo, tak to je dobrý masakr...

 

Návrat na titulní stránku Kréta 2018


Paleochora

Vytisknout stránku Vytisknout stránku11. 10. 2018, 12:05, zobrazeno 2851x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení