A máme tady červen. Před chvíli byly Vánoce a už je tady léto. Tak si zde odkládám naše výlety a výpady do přírody:

3. 6. 2023 - Za keškami do Liptálu a Ratiboře

Dnes jedeme s Marcelkou a Lumírem do Liptálu na tréning před naší dovolenou v Dolomitech. Potřebujeme něco nastoupat a pro to není v okolí skoro nic lepšího, než Valašsko - neb jak praví klasik, tady je vše furt do kopca, enem někdy z kopca.

img_3580.jpg

Naše cesta nevede přímo do Liptálu, ale bereme to oklikou přes námi oblibenou Ratiboř. Proč? Neb se musíme zastavit v cukrárně na kafe a něco dobrého do bříška. Bez toho by to prostě nešlo...

img_3581.jpg

Po zaparkování v Liptále začíníme zvolna stoupat do kopečka. Zastavujeme se u studánky a lovíme kešku kousek nad ní. Pak už to jde jedna za druhou. A jsou pěkně nápadité:

img_3583.jpg

Počasí je nádherné, sluníčko a 19°C nás provází celý den. Užíváme si krásy okolo. Je tady parádně!

img_3588.jpg

img_3595.jpg

img_3596.jpg

img_3599.jpg

Společnost nám už jako po několikáté dělá Zikuška. Tak hodného pejska jsme snad ani nepotkali. 

4. 6. 2023 Mladečské jeskyně a arboretum Bílá Lhota

Je neděle a po včerejším výletě na Valachy hledáme něco poklidnějšího a tak s Jankou sami dva vyrážíme na Moravu - kousek za Litovel.

img_3606.jpg

První zastávku děláme v arboretu v Bílé Lhotě. Už jsme tady byli, ale snad před třiceti lety a tak už si skoro nic nepamatujeme. Takže vlastně už máme zase premiéru.

img_3613.jpg

Arboretum není velké, ale je moc pěkné. Je tady jen pár návštěvníků, takže je ani nepotkáváme a připadáme si, že je tady celá zahrada jen pro nás.

img_3615.jpg

img_3622.jpg

img_3623.jpg

Chvílemi se chodníčky ztrácí v bujné vegetaci a my se s Jankou hledáme - to když se každý vydáme jiným chodníčkem...

img_3631.jpg

img_3643.jpg

img_3651.jpg

Díky keškám se dostaneme po prohlídce až za arboretum, kde najdeme nápis - skoro jako v Hollywoodu :)

img_3654.jpg

Kešky nás přivedou až k místnímu baobabu:

Dříve zde vedla cestička do Měníku, které se říkávalo kostelní nebo také školní, protože lidé z Měníku po ní chodili na mše a do školy. V těch dobách ještě neexistovala televize ani rádio a lidé si mezi sebou povídali různe báje, pověsti a tajuplné příbehy. A právě k tomuto místu se takovéto dva příbehy pojí. 

První se zmiňuje o tom, že v těchto místech byl zavražděn mladík vracející se z tancovačky. Na památku té zlé smrti tam byl postaven dřevěný kříž, a potom tam zasadili doubek, jejž ořezávali každého roku, až dostal podobu kříže.

Druhý příběh vypravuje, že na tom místě byla jednou v noci přepadena dívčina jménem Marie. Jakýsi muž ji chtěl oloupit a zabít. Dívka nemohla se mu ubrániti, i volala o pomoc Pannu Marii. Muž se lekl a prchl. Dívka na památku svého zachránění koupila obraz Panny Marie a pověsila jej na starý dub. Proto se také někdy tomuto místu říkávalo "U Panny Marie" nebo "U obrázku".

img_3670.jpg

Z arboreta popojíždíme jen kousek do Mladče a do námi opět skoro zapomenutých Mladečských jeskyní. Ty představují převážně horizontální, velmi členitý labyrint chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodnou modelací stěn a stropů, s krápníkovou výzdobou a četnými blokovými závaly, několika strmými chodbami zasahují až pod hladinu podzemní vody.
Patří mezi archeologické lokality světového významu, jsou patrně nejstrarším, největším a nejsevernějším sídlištěm moderních lidí (kromaňonců) v Evropě, kteří zde prokazatelně žili již před více než 31 tisíci lety.
Mají celkem 1 250 metrů chodeb a síní o výškovém rozpětí 30 metrů; byly po pradávném zavalení vchodu znovu objeveny kolem roku 1826 při lámání kamene, od přelomu 19. a 20. století jsou zpřístupněny veřejnosti a od roku 1911 elektricky osvětleny.
Návštěvní okruh je dlouhý 380 metrů s malou archeologickou expozicí, prohlídka trvá cca 40 minut.

img_3658.jpg

img_3661.jpg

img_3667.jpg

img_3673.jpg

11. 6. 2023 - Kaččiny narozeniny

Scházíme se v Petřvaldě u babičky a dědy popřát Kačce k narozeninám. Všechno nejlepší!

kacka.jpg

 

28. 6 2023 - Kešky v Raduni

Na dnešní odpoledne jsme si plánovali nějakou keškovací prochajdu. Pořád jsme mudrovali, kam to bude, protože máme kol kolem docela vyzobáno.
A když to odpoledne začalo pípat, bylo to jak na zavolanou, protože bylo na výběr hned několik lokací. Pravda, museli jsme si ještě odkroutit nějakou chvíli v práci, ale pak jsme to vzali rovnou domů pro malou večeři, venkovní oblečení a biltemu. Na keších stále žádný log, ale dvě hodiny po publikaci, je FTF v dosahu civilizace čirá sci-fi. A taky že jo. Kolega Nimir byl prostě rychlejší a na nás zůstalo pěkné STF.
Děkujeme kološek za prima prochajdu podvečerní přírodou za vydatného zpěvu ptactva a skřehotání žab. Bylo to supr a jsme rádi, že jsme poznali další prima kousek přírody a necháváme jednu malou odměnu.

img_4678.jpg

img_4681.jpg

img_4686.jpg

img_4690.jpg

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku29. 6. 2023, 20:27, zobrazeno 180x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení