Trávíme poslední zářiový víked na návštěve v Bordovicích. Sobota je vyhrazena mazlení čtyřkolých miláčků. Děvčata jedou lovit kešky někde ke Štramberku a kluci umývají, voskují, leští - prostě připravují vozítka na zimu.

luma.jpgChvilkami ale využíváme sluníčka a natáhneme se na lehátka se Svijany v ruce. Ať z toho dne máme něco i my, nejen auta, že?

Děvčata se vrací až těsně před západem slunce, celé uťapkané, ale šťastné, kolik ulovily keší. Sice trochu zabloudily, ale nakonec se zorientovaly a vrátily se domů. Dokonce s jedním unikátem - na Štramberku odlovily nejstarší keš v ČR!!!

Večer ještě opečeme u ohně buřty a za úplné tmy v kuchyni u zapálených kamen hrajeme scrabble.


Je neděle, vozítka jsou naleštěná, venku svítí sluníčko a my opět všichni společně vyrážíme na cestu. Jedeme do Nového Jičína, projíždíme ho a parkujeme na velkém parkovišti před Starým Jičínem. Odtud vyšlápneme pěšky "Pod Císařskou" kde společně lovíme kešku a kocháme se výhledem na Nový Jičín a hřeben Svinec na který máme namířeno následně.

hreben-svinec-01.jpg

Vracíme se k autům, podjedeme pod výpadovkou na Hranice a v Kojetíně odbočujeme do leva ke staré lípě srdčité - jedné z nejstarších v okolí. Parkujeme zde a pak vyrážíme po úzké asfaltce k hřebenu.

svinec-mapa.jpg

Otevírají se nám nádherné výhledy na Beskydy a na nejbližší vrcholy Strážnice, Stranický kopec a Čertův vrch, v jejichž okolí jsme lovily kešky nedávno. Tedy v dubnu tohoto roku.

hreben-svinec-02.jpg

Už cestou k hřebeni pozorujeme kovové koše s řetězy, které se používají na discgolf. Až za chvíli z pověšeného plakátu zjišťujeme, že jsme se přichomýtli k závěrečnému turnaji 1. ligy discgolfu. Je ale už po turnaji a hráči čekají u chaty Svinec na předávání medailí. Setkávám se s nadšenci tohoto sportu poprvé, tak se nestačím divit, jak jsou vybavení a připravení:

hreben-svinec-04.jpg

Mají speciální vozíčky nebo batohy se sadami disků.

hreben-svinec-05.jpg

Vyhlášení vítězů

Docela nám vyhovuje, že všichni pozorují předávání medailí a my máme čas - bez zbytečné pozornosti - odlovit místní keše. Jedna keška je níže v lese. Už u ní dlouho nikdo nebyl a tak ve čtverko snad půl hodiny pročesáváme les, než se Marcelce poštěstí a keš najde. To je radosti!

hreben-svinec-06.jpg

Místní sjezdovka s výhledem na severozápad - směr Odry a Jeseníky. Ty v dáli spíše jen tušíme, než vidíme. Sjezdovka má převýšení 120 m a délku 470 m.

hreben-svinec-07.jpg

Vracíme se nazpět k autu, ale z asfaltové cestičky odbočujeme doprava směr vrchol Svinec. Je zde vyhlášená rezervace o rozloze 38,25 ha (Chráněné louky a remízky s druhově bohatými teplomilnými a suchomilnými společenstvy. Z chráněných druhů zde lze vidět rozrazil ožankovitý, hořec křížatý, hořec brvitý, orchideje vstavač bledý, vstavač mužský). Na vrcholku krásně fouká vítr...

hreben-svinec-08.jpg

Ten využívají děti a na obloze prohánějí své draky...

My se vracíme k autu a míříme nazpět do Bordovic. Nádherný víkend končí a my se musíme vrátit nazpět do Ostravy a zítra šupajdit do práce. Díky kamarádi za azyl, možnost připravit auto na zimu a doprovod na tak krásná místa.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku29. 9. 2019, 16:49, zobrazeno 1759x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení