V květnu se nám podařilo dostat se do přírody za keškami jen dvakrát. Zbylé dva víkendy jsme věnovali vinnému sklípku a srazu abiturientů v Šumperku.

7. - 8. 5. 2023 - Do Bordovic a do Vsetína

Využíváme pondělního svátku a děláme si prodloužený víkend v Bordovicích. V neděli večer sedíme po dlouhé době u scrabble a v pondělí vyrážíme do Vsetína odlovit pár kešek.

img_3078.jpg

Zznáš? Neznáš!

img_3080.jpg

Parkujeme ve Vsetíně u hvězdárny a vydáváme se do kopců nad Vsetínem. Jsou to Valachy! (Furt do kopca, enem někdy z kopca).

img_3085.jpg

Počasí je nádherné, kvetou trnky.

img_3099.jpg

img_3101.jpg

Doprovod nám dělá Ziku

img_3105.jpg

 

13. 5. 2023 - Za letterboxy do Polska

Další květnovou sobotu míříme s Jankou do Polska. Jdeme si odlovit sérii letterboxů, které jsou u nás vzácností. Letterboxy jsou zvláštní typy keší, které by měly být naváděny textově a měly by mít ve schránce razítko. Poláci to tak neřeší, v jejich podání je to obyčejná keš s razítkem. To ale našim statistikám nevadí, tak to musíme využít.

img_3144.jpg

Parkujeme na udaných souřadnicích a vyrážíme na cestu. Zase se podařilo krásné počasí a nám odsýpá jedna schránka za druhou.

img_3154.jpg

TRIENTALIS EUROPAEA L. – sedmikvítek evropský
Přiznám se, že jsem si této kytičky nikdy nevšiml. Roste v lesích a na rašelinných loukách, na půdách vlhkých, kyselých, ponejvíce v pásmu od hor do subalpínského stupně. Kvete od května do července. U nás je řazen mezi vzácnější druhy vyžadující pozornost. (zdroj Botany.cz)

img_3167.jpg

img_3162.jpg

Ta moje kytička je spokojená a šťastná, až z toho dělá holubičky.

img_3164.jpg

Než se nadáme, tak máme celý okruh za sebou. A razítka  máme všechny:

img_3169.jpg

A jelikož je ještě hromada času a protože jsme kus cesty od domova, jdeme si ulovit ještě jednu sousední kešku s kombinací, kterou potřebujeme do matrixu. No ale nakonec to všechno dopadne jinak než si plánujeme - jako skoro vždy. Jance se nechce domů, tak navrhuje: "Pojď, uděláme ještě tu další, a pak tu hned za ní..." No nakonec obejdeme celý další okruh kešek.

img_3172.jpg

A já musím na stromy...

Ale přeje nám štěstí - po cestě jsou dvě mysterky, které za pochodu Janka nedokáže vyluštit. Já už vůbec ne, toto není moje parketa. Jdeme ale kolem místa, kde by zhruba mohly být. Navíc to jsou schránky s vysokou obtížností a bez žebříku je prostě nedáme. Janka pokukuje do lesa, zda něco neuvidí a najednou hlásí: "Vidím chlapa v lese a má žebřík! To musí být kačer!" Vrhá se do houští a okamžitě zahajuje konverzaci s mladým Polákem, který nám ochotně ukazuje kde je keška umístěna a k tomu půčuje svojí "drabinu" - tedy žebřík. Připojujeme se k němu i u druhé mysterky, kterou má vyluštěnou a po vzájemné spolupráci ji nacházíme a odlovíme:

img_3185.jpg

Polsko - Česká spolupráce.

Po odlovu druhé mysterky se kolega vrací se žebříkem k autu a my pokračujeme v okruhu. Trvá to jen chvilku a u druhé schránky nás dobíhá. Dohodneme se na společném pokračování, což nám při jeho pekelném tempu dává pěkně do těla. Už se nedivíme, že za polovinu času, který keškujeme my má skror stejný počet nálezů. On to prostě nahání rychlostí přesunu mezi schránkami. Ještě že jsme na konci trasy, jinak by nás uštval :) Tak jsme za dnešek odlovili podstatně více, než jsme očekávali a jsme krásně uťapkaní.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku20. 5. 2023, 06:48, zobrazeno 156x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení