Nakládáme Hudíky do vozítka a míříme za Vsetín na místo zvané Syrákov. Tady se potkáváme s Marc a Lum a všichni společně míříme na rozhlednu Vartovna.

Ale znáte nás, my výlety začínáme - pokud to jde - osvěžením. Tady tomu nebylo jinak!

img_5042.jpg
Sedáme si k tekutině hned na začátku trasy - do hotelu Sirákov. Tady nejde o překlep - místo se opravdu jmenuje Syrákov, ale hotel Sirákov. Holky si dávají zelené velikonoční pivo a řidiči Birell. Pak vyrážíme dál, směr rozhledna:

img_5045.jpg

Už po pár stech metrech vidíme cíl naší cesty. Není to daleko, z parkoviště jsou to slabé tři kilometry.

img_5047.jpg

img_5048.jpg

img_5049.jpg

Ani se nestačíme zakecat a už jsme kousek od rozhledny. Aby to spolucestovatelé neměli tak jednoduché, bereme to oklikami do míst, kde jsou uryté kešky.

img_5064.jpg  img_5066.jpg

Tady je jedna moc pěkná. Drátky musíte posouvat kuličku bludištěm tak, aby vám otevřela západku a zárověň vám cestou nespadla nazpět dolů. Nakonec to dáme docela rychle a slavíme úspěch.

img_5069.jpg

Kousek od kešky je krásná nová studánka.

img_5072.jpg

Pak už stačí popojít pár kroků do kopečka a jsme pod rozhlednou Vartovna.

Rozhledna na Vartovně byla slavnostně zpřístupněna 17. listopadu 2009, stavba trvala 7 měsíců. Autorem je architekt Ivan Bergmann. Název kopce Vartovna se traduje patrně od počátku 18. století. Tehdy zde vartovaly (strážily) hlídky Portášů a zapalováním ohňů upozorňovaly vrchnost na blížící se nebezpečí. Přístup na vyhlídku je venkovním levotočivým schodištěm. V patě rozhledny je prostor pro služby návštěvníkům. Přístup na rozhlednu je celoročně volný, o víkendu a svátcích s obsluhou a je zpoplatněn. Doplním informaci z Wiki - na dveřích do zavřeného přízemí je kasička, kde byste měli zaplatit vstupné. Celoročně. My platíme a stoupáme nahoru.

img_5074.jpg

img_5075.jpg

Rozhled je shora nádherný, kazí nám ho jen opar v dálce a ledový vítr na místě.

img_5079.jpg

No a pak nás už čeká jen cesta nazpět.

img_5057.jpg

Znovu se zastavíme v restauraci na Sirákově, dáme si pozdní oběd a pak už míříme domů.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku17. 4. 2022, 19:39, zobrazeno 462x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení