Dnešní den je pošmourný a předpovědi slibují špatné počasí. Přesto vyrážíme směr Havraníky. Parkujeme u místní hospody a vydáváme se hledat orchideje, které by tady mohly kvést. Prozradím to hned na začátku - žádné nenajdeme...

_dsc0212.jpg

Kaplička postavena na bunkru z II. sv. války

Od parkoviště se vydáváme na sever na Havranické vřesoviště. Velmi zajímavá krajina. Orchideje ale nikde nenalézáme. Prý tady bývají, ale my nevíme kde a jestli vůbec v tuto dobu. Potkáváme alespoň jednu zvláštní kytičku, kterou jsme zatím ještě nikdy neviděli:divizna.jpg

Tato kytička se jmenuje divizna brunátná a jako jediná z divizen nemá žluté květy. Patří mezi ohrožené druhy.

My vzdáváme lov kytek a po červené turistické značce se vydáváme směrem na vyhlídku Devět mlýnů. Jdeme nádherným hustým lesem plným kamenů porostlých lišejníky, kapradiním - takový pohádkový les. Po chvíli potkáváme asfaltovou cestičku, po které sviští cyklista za cyklistou. My se po ní vydáme do kopce k zelené turistické značce, která nás zavede mezi krásné vinice.

_dsc0222.jpg

_dsc0221.jpg

_dsc0218.jpg

Podél vinic dojdeme až na vyhlídku, kterou stráží starý řopík.

_dsc0230.jpg

Kopec před námi je Šobes -  jedna z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v České republice.

sobes.jpg

Obloha nad námi se zatahuje a začíná pršet. Stačíme jestě odlovit kešku u řopíku a vydáváme se směrem k autu. Po chvíli se rozprší, musíme hledat úkryt v lese a vybavit se na změnu počasí. Já oblékám pláštěnku, Janka si bere deštník. Vracíme se nejkratší cestou po zelené, kolem ohrad s divokými exmoorskými koníky. Jsou před námi dobře schovaní, ani je nezahlédneme.
Vracíme se kolem třetí hodiny odpoledne do Znojma. Ještě za deště si zajdme koupit do obchodu večeři, ale při návratu k autu už neprší. Janka má roupy někam vyrazit, ale nakonec to už vzdáváme, vše je mokré a kešky se budou špatně (mokře) hledat. A tak se vracíme na ubytování na odpolední siestu.


Návrat na úvodní stranu ZNOJMO

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku6. 8. 2019, 16:10, zobrazeno 2191x, dnes 3x
0.0 0Hodnocení