Dnes vyjíždíme hned ráno na opačnou stranu než včera. Společně míříme směrem na sedlo Vršič, ale na začátku serpentýn odbočujeme vlevo k chatě s názvem Koča pri izviru Soče - tedy chata u pramene Soče.

Tím, že přijíždíme brzo, nacházíme parkoviště u chaty skoro prázdné. Popojdeme kolem chaty na můstek a díváme se, jak vypadá Soča na svém začátku - je to malý potůček skákající po kamenech zprudka dolů. Je ale dost velký na to, aby to byl její pramen...

_dsc1647.jpg

A tak pokračujeme pěšinkou dále do údolí. Jance se udělá špatně a tak ji necháváme v chládku na lavičce a míříme k prameni. První pohled nás zarazí - k prameni se jde po uzoučké stezičce zakousnuté do skály a jištění tvoří jen železné lano uchycené do skály. Chvílemi se na něj musíte pověsit a zaklonit se dozadu, abyste mohli pokračovat dále. Přemýšlím, že bych měl o své děti strach, ale předemnou jde rodinka se dvěmi dětmi zhruba 8 a 10 let a je jim to očividně jedno. No hlavně se dopředu nepoto...

dsc01954.jpg

Na konci kamenitého chodníčku už na mne mávají Marcelka s Lumírem. Dojdu k nim a předemnou se otevře úzká průrva na jejímž dně se leskne tyrkysové jezírko. Tak tady je ten tyrkys ( tetrahydrát tetrakis oktakis hexahlinito-měďnatého, čili CuAl₆(PO₄)₄(OH)₈.4H₂O.) hozený do tůňky, který dává celé Soči tak nádhernou barvu!!!

dsc01949.jpg

Pramen Soči

Kocháme se jen chvíli a pak se vracíme zavěšeni za lana nazpět za Jankou. Společně se lesem vracíme k chatě a kolem ní pokračujeme dolů po začátku trasy SoškaPot krásným lesním chodníčkem směrem k místu, kde začíná stoupání do sedla Vršič. Přejdeme cestu a dojdeme k památníku Dr. Julia Kugy. Byl to spisvatel, horolezec, humanista a hlavně milovník Julských Alp. Dodnes sedí a dívá se na vrcholy nádherných hor:

dsc01960.jpg

Odlovíme místní kešku a pak chodníčkem pokračujeme do soutěsky Mlinarica. Je to jen kousek - a my stojíme na mostku nad soutěskou. Vody je málo a tak potok Mlinarica skoro nevidíme, jen slyšíme jak šumí na dně soutěsky.

dsc01970.jpg

Vracíme se stejnou cestou nazpět, lesem vzhůru k parkovišti u pramene Soči a pokračujeme v naší cestě. Den ještě zdaleka neskončil.

_dsc1667.jpg

mapa-cesta-k-pramenu-soci.jpg

Návrat na titulní stranu Slovinsko 2019


Izvir Soče

Vytisknout stránku Vytisknout stránku8. 12. 2019, 16:56, zobrazeno 2624x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení