Po návštěvě pramene Soči a soutěsky Mlinarica se vracíme nazpět směr Bovec. Kousek za půlkou cesty parkujeme v místě s názvem Velika Korita Soče. Řeka se tady zařezala do skal a vytvořila uzoučké soutěsky, kterými se klikatí a chvílemi mizí z očí. Je to místo vhodné jak pro koupání a odpočinek, tak i pro kochání se nádhernými scenériemi.

Jdeme pomalu proti proudu řeky a hledáme "vhledy" do mezer mezi skalami, pozorujeme, jak tyrkysová řeka hučí po kamenech a skrývá se v mlze uvnitř soutěsek. Je to nádherná podívaná.

_dsc1724.jpg

dsc01982.jpg

Když si chvíli sedáme na břeh řeky, začíná pokrapovat. Ale máme štěstí, tady vždy spadne jen pár kapek a je po dešti. I tak nasedáme do auta a popojíždíme k další zajímavosti. Tou je stará pevnost, postavena na jaře 1915 Rakousko - Uherskými vojáky s názvem Kal Čelo. 

dsc02005.jpg

Parkujeme u autobusové zastávky ve vesničce Kal Čelo. Jak vesnice, tak i pevnost dostaly jméno po vrcholu Veliko Čelo (784 m n.m.). My se vydáváme mezi domy do kopce, projdeme brankou a pak odbočíme doprava, směrem na vrchol Svinjak (1 653 m. n.m.). Luma neustále pokukuje po tomto vrcholu - jeho zdolání je ale na celý den, protože musíte překonat převýšení skoro 1 200 m. A v tomto vedru se pěkně zapotíte i při převýšení 250 m na Kal Čelo .

dsc02008.jpg

Projdeme si celé opevnění a prozkoumáme i podzemní kavernu, kde se vojáci mohli skrýt v případě bombardování. Ve zděném a betonovém příkopu dlouhém více než 200 m je 150 střílen, dělostřelecké pozice, ložnice pro 40 mužů a samozřejmě i kuchyně. Z pevnosti je krásný výhled na údolí Bovce.

dsc02034.jpg

Na sklonku dne se ještě zastavujeme v Bovci na nákup zeleniny a pečiva. Máme za sebou předposlední den naší dovolené.

Návrat na titulní stranu Slovinsko 2019

 


Velika Korita Soče

Vytisknout stránku Vytisknout stránku8. 12. 2019, 17:02, zobrazeno 2886x, dnes 3x
0.0 0Hodnocení