Po návštěvě Tolminských koryt (Tolminske Korita) nasedáme do vozítka a jedeme zpátky do městečka Kobarid, kterým projíždíme až na parkoviště před kempem Lazar. Parkujeme a vyrážíme - našim cílem je vodopád Veliki Kozjak.

Nádhernou Soču přecházíme po dlouhém visutém mostě klenoucím se vysoko nad vodou. Dole pozorujeme mladíky skákající ze skály do vody. Je horko a osvěžení v ledové vodě musí být parádní, i když asi pěkný šok.

nad-socou.jpg

Stoupáme pomalu po kamenité cestičce. Prvně potkáme malý vodopád Mali Kozjak nad kterým vede cesta a vyfotit ho je problém. Alespoň si ho zaznamenávám na video. Pak stoupáme dále do kopce - kolem je už dost lidí. Ani se nedivíme, když u cesty potkáme dřevěný domeček s pokladnou. Platíme vstupné a pokračujeme do zužující se soutěsky. Kolem je na velkých kamenech poskládáno nepočítaně malých kamenných pyramidek - mužíků. U některých přemýšlíte, že popírají fyzikální zákony...

vstup-na-kozak.jpg

muzici-pred-kozjakem.jpg

Úzkými chodníčky vstupujeme do údolí. Kamennou cestičku vystřídá dřevěná lávka pnoucí se podél skály. Po pár krocích se nám otervírá krásný výhled na kruhovou katedrálu s tyrkysovým jezírkem, do kterého padá vodopád Veliko Kozjak. Není nějak extra velký ani s velkým průtokem, ale umístění je kouzelné.

veliki-kozjak.jpg

Musíme chvíli počkat, abychom se na chodníčku vystřídali. Naštěstí s námi nejde moc lidí a tak máme čas chvíli postát, pokochat se atmosférou a ulovit nějakou tu fotku.

luma-a-kozjak.jpg

veliki-kozjak-s-osadkou.jpg

veliki-kozjak-2.jpg

vstup-na-kozjak-2.jpg

Vracíme se stejnou cestou až k pokladně, kde zastavujeme a jdeme odlovit místní kešku. Cesta nás zavede vzhůru do kopce, mimo značku. Jen kačerský chodníček nás vede k cíli. Po zdárném odlovu se rozhodujeme nevracet na turistickou značku, ale zkrátit si cestu přímo na horu, kde se vine chodníček, po kterém chceme pokračovat.

Návrat na titulní stranu Slovinsko 2019

Vytisknout stránku Vytisknout stránku8. 12. 2019, 15:44, zobrazeno 2698x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení