Tak a je to tady. Sotva jsme si tady zvykli a začínáme se cítit odpočinutější, je tady poslední den a dlouhá cesta nazpět do reality všedních dnů. Ale i dnešek si chceme užít, co to půjde.

Ráno se balíme, naskládáme věci do kufru našeho přibližovadla, loučíme se s krásným ubytováním a vyrážíme směr Mělník. Tady jsme ještě nikdy nebyli!

soutok-a-janka.jpg

Navigací se necháme zavést na parkoviště na náměstí Karla IV. a pak Pražskou branou vystoupáme na náměstí Míru. Projdeme se podloubím a hledáme místa, kde se natáčeli "Básníci". Z náměstí pak pokračujeme ke kostelu sv. Petra a Pavla na vyhlídkové místo nad soutokem. Prvně si myslíme, že vidíme soutok Labe a Vltavy, ale až po prozkoumání mapy nám dochází náš omyl. Z vyhlídky je vidět hlavně soutok Vltavy a Vraňansko Hořínského plavebního kanálu. Labe je schované pod vyhlídkou a jeho soutok s Vltavou prakticky není vidět.

V Mělníku to žije Soutok Radnice Mělník Nad soutokem Mělník Pražská brána Mělnické uličky

Protože chceme vidět Mělník od řeky a protože Janka chce ulovit další okres, sestupujeme prudkým chodníčkem v parku k řece. Nalezneme tam spodní prádlo nějaké zralé dámy pověšené na větvi stromu u cestičky - tady to asi pěkně žije! Po mostě Josefa Straky přejdeme Labe na druhou stranu a odlovíme místní kešky. Díky tomu se nám otevře krásný výhled na Mělnický zámek a kostel sv. Petra a Pavla s vinicemi pod nimi.

melnicke-panorama.jpg

Vrátíme se na druhou stranu Labe a cestičkou ve vinicích opět vystoupáme na vyhlídku. Prvotní mlha se už rozplynula a sluníčko se do vinice i do nás pěkně opírá. Chvíli stojíme ve stínu a pozorujeme, jak se otevírá plavební komora. Čekáme nějakou velkou loď a ono pořád nic. A pak najednou vyjede malá lodička, kterou skoro není vidět :) S úsměvem se vracíme k Pražské bráně, kde si dáme kebab k obědu. Pak nás čeká další cesta. Vracíme se na dálnici a míříme k dalšímu městu, ve kterém jsme ještě nikdy nebyli. Potkáme se u Kolína!

kolinska-webcam.jpg

Parkujeme kousek před Karlovým náměstím v Kolíně (ne nad Rýnem, ale nad Labem) a jdeme si udělat hodně specifickou fotku. K zalogování velmi zvláštní a teď už i vzacné webcam kešky, se musíme postavit tak, abychom byli vidět webovou kamerou mířící na náměstí. Navíc musíme svým postojem vytvořili písmeno. No jak se nám to povedlo posuďte sami.

Za dobře odvedenou práci si kupujeme osvěžení na zahrádce místní restaurace. Pak vystoupáme ke kostelu sv. Bartoloměje z 13 století. Je to monumentální stavba a těsně vedle ní se tyčí o dvě století mladší zvonice - jako by se kostela chtěla dotknout a podržet ho, kdyby zavrávoral...

svaty-bartolomej-kolin-3.jpg

Svatý Bartoloměj Kolín Svatý Bartoloměj Kolín 5 Svatý Bartoloměj Kolín 4 Svatý Bartoloměj Kolín 2 Kolínská radnice

Projdeme si krásné minizahrady na Bartlomějském návrší a u Kostnice chvíli posloucháme výklad průvodce. Pak se pomalu vrátíme starými uličkami k autu a popojedeme za Labe. Máme totiž ještě jeden důležitý cíl. Jedeme na medvědy!!! Přemýšlíte, kde v Kolíně mají medvědy? Mají je v parku. A jsou to hrdinové našeho dětství. Jeden větší, vychytralý a jeden menší, bezelstný. Nic Vás nenapadá? tak koukněte:

potkali-se-u-kolina.jpg

Ano - to jsou oni. Medvědi z pohádkového seriálu "Potkali se u Kolína".

Neznáte? Tak si osvěžte paměť:

Nesmíme opomenout kešku věnovanou těmto medvědům. Proto se vrháme do přilehlého lesoparku Borky a jdeme ji najít. Pravda je, že nalézáme jen promočenou petku a jsme trochu zklamaní. Medvědi si určitě zasloužili lepší schránku. Vycházíme z pod korun stromů a sluníčko se do nás nemilosrdně opře. Odpouštíme si další výlety a míříme domů. Vždyť už zítra musíme znovu do práce. Tak šupaj na cestu!

 

Návrat na titulní stranu České středohoří

Vytisknout stránku Vytisknout stránku26. 6. 2022, 21:02, zobrazeno 1142x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení