Do Nymburka dorážíme až po poledni. No skoro v jednu. Placené parkování najdeme hned za řekou na náměstí Přemyslovců. Od té chvíle řídí naše skroky kešky. Tedy vím, že chci vidět staré hradby, ale kešky jsou i tam, že?

Popojdeme jen kousek a jsme u kostela sv. Jiljí. Tady odlovíme něco labek, něco mysterek a pokračujeme dolů k Labi.

nymburk-kostel-sv-jilji.jpg

O stáří města něco říká i tento kostel, postavený pravděpodobně za vlády Přemysla Otakara II - na konci třináctého století. Nymburk - tedy místo, které se pak dostalo toto jméno bylo obýváno podstatně dříve. Svědčí tomu i vykopávky, jejichž zvláštní muzeum nalézáme hned za kostelem:

nymburk-praveka-mohyla.jpg

Vykopávky odhadují osídlení až do enolitu - což bylo v pozdní době kamenné v roce 4 400 a ž 2 100 před našim letopočotem. Zatím co u nás zemědělci s kulturou nálevkových pohárů v Nymburce stavěli kamenné mohyly, u Nilu se už stavěly pyramidy a vznikalo první písmo. Jó, jak ten čas letí :)
Podél Labe dojdeme pár kroků až k hradbám - jsou krásné, i když krátké - teď už slouží jen na parádu - nikoho by nezastavily.

nymburk-mestske-hradby.jpg

Nymburk městské hradby V Nymburk městské hradby Nymburk městské hradby IV Nymburk městské hradby III Nymburk městské hradby II

Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly. Součástí opevnění byl i přemyslovský hrad a vodní příkop, později bylo doplněno ještě parkánovou zdí a druhým příkopem. Hradby byly vážně poškozeny během třicetileté války, válek o rakouské dědictví, i velkým požárem v roce 1838 a během 19. století byly postupně rozebrány aby ustoupily rozšiřujícím se silnicím. Do současnosti se zachovala část hradeb na východě, zrekonstruovaná do romantické podoby v letech 1905-1909, a oba vodní příkopy obepínající historické jádro města.

zdymadlo-nymburk.jpg

Od hradeb pokračujeme k vodní elektrárně a pak ke zdymadlu. Tady se cesta zvedá obloučkem nahoru a je průjezdná i cyklistům. Stejnou mají i v nedalekých Poděbradech. A je z ní krásný výhled! Nám se tu podaří odlovit i fikaně umístěnou schránku. Dokonce nás u toho ani nikdo nevidí, což je fajn, neb provoz tu je docela hustý.

Zdymadlo Nymburk III Zdymadlo Nymburk II Na Ostrově Nymburk_katalpa trubačovitá Na Ostrově Nymburk Malá vodní elektrárna Nymburk Janka Hotel Ostrov Nymburk

Od zdymadla vcházíme na Ostrov. On to ani vlastně ostrov není, ale je tady krásný park a Hotel na Ostrově, kde si sedáme do stínu a kupujeme si nealkoholické pivo. Krásné osvěžení. Nad hlavou se nám pověšeny v korunách stromů houpají žárovky romantického osvětlení a my si užíváme ten klid. Pak pokračujeme do parku, kde najdeme místní endemit. Nebo si jen člověk, který připravoval tabulky s názvy špatně přečetl podklady:

nymbursky-endemit.jpg

Strom, na kterém Janka hledá květy se jmenuje lilovník tulipánokvětý a zrovna kvete!

Tady naše návštěva Nymburka končí. Otáčíme se a vracíme se k autu, abychom stihli přijet včas na ubytování. Vlastně ani spěchat nemusíme, ale to v tu chvíli nevím a protože dodržuji heslo "přesnost je výsada králů", tak nemůžu jinak. Díky ti Nymburku za krásné přivítání, tvůj klid a pohodu. Bylo nám tu krásně.

Návrat na titulní stránku České středohoří 2022

Vytisknout stránku Vytisknout stránku22. 6. 2022, 15:06, zobrazeno 1141x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení