Ráno svítí sluníčko a vypadá to, že poslední v následujících dnech. A tak se rozhodujeme vyrazit na dlouho vysněnou návštěvu Velké Ameriky. A nejen té.

Bydlíme kousek pod obcí Mořina, na jejiž katastru lomy leží. A tak necháme autíčko po včerejší dlouhé cestě odpočinout a vyrážíme pěšky. Od ubytování nám vede červená značka. Začneme stoupat k Dubu u sedmi bratří a kousek za ním odbočujeme na žlutou značku. Abychom mohli pokračovat za keškami, musíme porušit zákaz vstupu mimo značené turistické cesty. GPS nás ale za to zavede na zajímavá místa, kde bychom se běžně nedostali. 

img_5154.jpg

Uprostřed lesa jsou ukryty staré lomy a my postupně navštívíme jen několik z nich - lom Jižní kříž, Pustý lom, lom Soví ráj, Liščí lom, Motlitebnu a Podkovu a Pak Malou Ameriku. To už jsme opět na žluté turistické značce.
Výraz navštívíme se nesmí brát doslova. Opatrně se přiblížíme dostatečně daleko od okrajů a pozorujeme propasti pod námi. U lomu Malá Amerika se na informační tabuli dozvídáme více o tom, proč je tady země tak "děravá". Jasně, těžil a těží se zde vápenec a někde i té nejvyšší kvality, ale proč takové díry?

IMG_5236  IMG_5158 IMG_5149 IMG_5146

Je to způsobeno typem těžby, takzvaným nálevkováním. Základním principem je vykopání "hluboké" podzemní štoly do které se seshora šikmo v ložisku vápence vyhloubí šachta. Vytěžený vápenec se shrnuje do šachty, kde padá dolů do vozíků v předem vykopané štole, odkud se vozíky vozí ven. Takto se lom rozšiřuje a hloubí - vznikají tím tyto charakteristické "jámy".

img_5316.jpg

img_5314.jpg

img_5173.jpg

Janka u Modlitebny

img_5176.jpg

Štoly v Liščím Lomu

img_5187.jpg

První lom s vodou je Malá Amerika

Po žluté značce pokračujeme dále. Procházíme loukou, ze které jsou vidět věže Karlštějna. Sedáme si na molou svačinku a kocháme se výhledem:

img_5241.jpg

img_5198.jpg

Lom Kanada - dnes slouží jako odkaliště pro areál Výroba stavebních hmot. Pravděpodobně do něj ústila dnes zatopená chodba z lomu Mexiko.

img_5194.jpg

Ač do šachet a lomů nelezu, do jedné škvíry jsem pro kešku zalést musel...

img_5201.jpg

Lom Mexiko

img_5204.jpg

Lom Mexiko se také přezdívá Trestanecký lom, Deštivý lom, lom Schniloušák. Je to proto, že na dno lomu nikdy nesvítí slunce. Jezero na dně je 80 m dlouhé a 30 široké. 

V lomu za 2. světové války fungoval trestanecký pracovní tábor. V letech 1945–1946 zde byl pracovní tábor pro zajaté Němce. V roce 1949 zde vznikl trestní pracovní útvar Mořina, který byl jedním z 11 pracovních útvarů, které spravovala věznice Pankrác. Fungoval až do roku 1953. Byli sem posíláni trestanci za vážnější kázeňská provinění. V táboře se nacházely dvě ubytovny, technické zázemí a kuchyně. Bylo zde sedm hlubinných pracovišť a jedno povrchové pracoviště. Průměrný počet trestanců byl kolem osmdesáti. Průměrný pobyt zde byl dva týdny až tři měsíce a zpravidla končil odvozem do vězeňské nemocnice. Táborem prošlo na více než 1000 vězňů. Trestanci zde pracovali pro vápenku národního podniku Železnorudné doly Nučice. Do lomu byli posíláni i političtí vězni, kteří zde museli pracovat ve velmi tvrdých podmínkách. Denní norma byla velmi vysoká a vězni měli jen malou šanci normu naplnit. Kvůli extrémním podmínkám, které v táboře panovaly, jej političtí vězni komunistického režimu nazývají „Český Mauthausen“. Jediný komu se z tábora podařilo utéct byl Josef Fric (1918–1952), který 11. listopadu 1951. Fric byl krátce poté dopaden a popraven v Pankrácké věznici.

Po uzavření pracovního tábora těžební práce v lomu pokračovaly. Do roku 1963 se zde drtil vápenec vytěžený v nedalekém lomu Velká Amerika. (Zdroj Wiki)

img_5207.jpg

Pomník politickým vězňům

Od Mexika je to už jen pár kroků a největšímu lomu - Velká Amerika. Přístup je k němu až na pár vyhlídkových míst zakázán a uzavřen. To ale pro mnohé nic neznamená - výhled je přece výhled, ne?

img_5210.jpg

img_5212.jpg

Vydáme se obejít Ameriku z leva. Uprostřed cesty se rozhodujem odbočit a přes pole zdolat kešku v Lomu u Kozolup. Není to daleko, ale není tam cesta. Naštěstí není mokro a pole se ještě nezazelenalo. A tak odlovíme a vracíme se nazpět na cestičku prohlédnout si lom Velká Amerika i z druhé strany:

img_5217.jpg

V lomu se natáčelo mnoho filmů, třeba Limonádový Joe, Malá mořská víla, Micimutr nebo i Akumulátor. Já jsem lom naposled zahlédl v jednom z prvních dílů právě vysílaného seriálu Chlap. Parkoviště u vyhlídky je plné až na strop a spousta dalších aut popojíždí okolo a čeká, až se nějaké uvolní. Ještě že jsme šli pěšky!

IMG_5231 IMG_5228 IMG_5218 IMG_5214 IMG_5210

Lom je pro veřejnost nepřístupný, dá se požádat o povolení nebo využít některé mimořádné prohlídky. No a prý tam straší Hans Hagen - německý voják wermachtu, který se musel ukrýt pře spojeneckými vojsky. Více o tomto bubákovi zde. My se vracíme druhou stranou nazpět na ubytování. Zastavujeme se u stejných vyhlídek a užíváme si krásného počasí.

IMG_5238 IMG_5199 IMG_5181 IMG_5179

img_5144.jpg

Dub u sedmi bratří - pověst praví, že se pod ním dělilo o lup sedm bratří - loupežníků. Momentálně asi loupí někde v Praze...

img_5245.jpg

V pozdním odpoledni se vracímě pěkně uchození na ubytování. Zastavujeme se pro jedno točené Plzeňské v restauraci a bereme si ho na náš soukromý balkónek. Byl to krásné a poučné putování.

mapa-kesek-velka-amerika.jpg



Návrat na titulní stránku Karlštejn

Vytisknout stránku Vytisknout stránku23. 4. 2022, 13:08, zobrazeno 789x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení